PSP: Od początku akcji szczepień przeciw COVID-19 strażacy pomogli w transporcie ponad 3 tys. osób

PSP: Od początku akcji szczepień przeciw COVID-19 strażacy pomogli w transporcie ponad 3 tys. osób
Fot. Pixabay

Od początku ogólnopolskiej akcji szczepień przeciwko COVID-19 druhowie ochotniczych straży pożarnych oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej pomogli w transporcie ponad 3 tys. osób – poinformował w środę mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną PSP wynika, że od 18 stycznia, kiedy z transportu do punktów szczepień skorzystały pierwsze osoby, strażacy pomogli dotrzeć do punktów szczepień 3 097 osobom wykonując łącznie 2 706 transportów.

Kierzkowski przypomniał, że w ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dostania się tam we własnym zakresie.

– Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy wyznaczają zapotrzebowanie na transport i przekazują informację do komend powiatowych i miejskich PSP, które dysponują ochotnicze straże pożarne do wskazanych przez koordynatorów gminnych adresów zamieszkania seniorów – powiedział.

Jak informowała wcześniej PSP, udział w akcji zadeklarowało 12 tys. jednostek OSP, tj. ponad 200 tys. druhów ochotników oraz kilka tys. strażaków PSP, którzy koordynują działania.

W ramach prowadzonych działań strażacy rozprowadzają również materiały informacyjne na temat szczepień oraz profilaktyki COVID-19.

Zgodnie z ustaleniami ze stroną samorządową, rząd dofinansowuje gminom transport dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, dla seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, a także dla osób powyżej 70. roku życia, mających trudności w samodzielnym dotarciu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. (PAP)

Marcin Chomiuk
Print Friendly, PDF & Email