Prof. Gut: Wzrost liczby zgonów na koronawirusa to logiczne następstwo zwiększonej liczby zachorowań

Prof. Gut: Wzrost liczby zgonów na koronawirusa to logiczne następstwo zwiększonej liczby zachorowań
Fot. Pixabay

Wzrost liczby osób zmarłych na koronawirusa wynika z najprostszej relacji i jest logicznym następstwem zwiększonej liczby zachorowań – podkreślił w rozmowie z PAP specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2236 kolejnych zakażeniach koronawirusem i o śmierci 58 osób, co stanowi największą liczbę od początku epidemii.

Jak wskazał w rozmowie z PAP prof. Gut, „wzrost liczby osób zmarłych na koronawirusa wynika z najprostszej relacji. Jest logicznym następstwem zwiększonej liczby zachorowań”.

Zauważył również, że „od momentu zachorowania do momentu śmierci mija określony czas – taki, przez ile szpital potrafi przetrzymać cięższe przypadki”. Dodał, że są to około dwa tygodnie.

– Nie możemy przyzwyczajać się do wzrostu zachorowań, bo zaczniemy liczyć trupy. Mówiłem to już i będę to powtarzał, bo po wzroście liczby zachorowań wzrost liczby śmierci jest po prostu oczywisty – podkreślił prof. Gut.

Podkreślił, że dalszy rozwój epidemii zależy przede wszystkim od zachowań społeczeństwa. – To od nas zależy, czy będziemy się gromadzić, czy będziemy zachowywać dystans, myć ręce, dezynfekować i nosić maseczkę – wskazuje.

Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 104 316 osób, zmarło 2717 chorych.

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email