Pinkas: Po wzroście liczby zachorowań prognozujemy subtelny spadek, a później znów wzrost

Pinkas: Po wzroście liczby zachorowań prognozujemy subtelny spadek, a później znów wzrost
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Prognozujemy, że do około 15 października utrzyma się podwyższony wzrost zachorowań. Później spodziewamy się subtelnego spadku, a w okolicach świąt Bożego Narodzenia ponownego wzrostu – mówił w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Jarosław Pinkas mówił w RMF FM, że obecnie utrzymująca się tendencja wysokiej liczby potwierdzonych zachorowań na koronawirusa – około 1000-1500 dziennie – potrwa do około 15 października. – Później spodziewamy się subtelnego spadku, a później kolejnego niewielkiego wzrostu, gdzieś w okolicach Bożego Narodzenia – powiedział.

– To wynika z migracji, z naszych zachowań, choćby z tego, że przed świętami będziemy robić zakupy. Mamy też sporą liczbę danych i obserwujemy zachowania Polaków – tłumaczył Pinkas.

W tym kontekście wskazał na instytucje prognozujące, które – przekonywał – „są w stanie przedstawić w miarę rzetelną prognozę z całkiem sporą sprawdzalnością”. – Korzystamy od dłuższego czasu z tych informacji i one mają sprawdzalność na poziomie około 90 proc. – dodał.

Szef GIS zwrócił również uwagę, że obecna strategia testowania Polaków na koronawirusa obowiązuje w bardzo wielu europejskich krajach. – Testujemy tych, którzy mają objawy i to jest niezwykle racjonalne – ocenił.

Jego zdaniem, w tej chwili, po zmianie strategii testowania, badana jest większa liczba osób, niż dotychczas. – Nie badamy tych, którzy byli na kwarantannie (…), bo wiemy już, jak wygląda biologia wirusa i jego transmisja – powiedział Pinkas.

– Zajmujemy się ograniczaniem ryzyka i robimy to zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Ta wiedza się zmienia, więc i nasze strategie się zmieniają – podkreślił.

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email