Już co czwarty zakażony SARS-CoV-2, to osoba z w woj. śląskiego

Już co czwarty zakażony SARS-CoV-2, to osoba z w woj. śląskiego
Fot. Pixabay

Już ponad jedna czwarta ogólnej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce to infekcje wykryte w woj. śląskim – wynika z danych przekazanych w środę przez resort zdrowia i sanepid. W całym kraju badania potwierdziły SARS-CoV-2 u 17 062 osób, w samym Śląskiem – u 4 345.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało środę rano o 180 nowych przypadkach koronawirusa, z czego 113 w woj. śląskim. Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska powiedziała PAP, że w tym gronie jest 16 pracowników kopalni Bobrek.

Szybko rosnąca w ostatnich dniach liczba zakażeń na Śląsku to przede wszystkim efekt ognisk koronawirusa, które pojawiły się w niektórych kopalniach. Pięć z nich zostało wyłączonych w pracy. To trzy kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (Ruch Jankowice kopalni ROW, Murcki-Staszic i Sośnica), jedna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (Pniówek) oraz kopalnia należącą do spółki Węglokoks Kraj (Bobrek).

Wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin informował we wtorek o potwierdzonych zakażeniach u 799 górników i ponad 650 członków ich rodzin. Jak przekazał w środę prezes PGG Tomasz Rogala, w jego spółce badania potwierdziły zakażenie u 745 pracowników, prawie 1,7 tys. jest na kwarantannie.

Od kilku dni wśród górników są prowadzone badania przesiewowe, wymazy pobrano już od kilkunastu tysięcy osób. Akcja ma być kontynuowana do czasu przebadania wszystkich górników z pięciu zakładów wydobywczych, w których potwierdzono najwięcej zakażeń. Ma to potrwać najpóźniej do czwartku. Wymazy pobierane są zarówno od górników, jak i członków rodzin tych pracowników, u których badania dały dodatni wynik. Testy wykonują laboratoria w różnych częściach Polski.

Jak podała w środę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach (WSSE), dotychczasowe badania laboratoryjne potwierdziły zakażanie koronawirusem łącznie u 4 345 osób w regionie. WSSE poinformowała zarazem, że we wtorkowym raporcie błędnie podano 39 pozytywnych przypadków, zostały one usunięte ze statystyk.

W regionie zmarło 157 osób zakażonych koronawirusem. Wyzdrowiało dotychczas 935 chorych, 30 z nich – w ostatnich godzinach. – Tylko dwie z nich leczyły się w szpitalu zakaźnym, pozostali w dobrym stanie dochodzili do zdrowia w swoich domach, pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych. Najstarszy mieszkaniec ma 97 lat – to mieszkanka Bytomia, najmłodszy 6 – także mieszka w Bytomiu – podała Kucharzewska.

401 osób w regionie jest hospitalizowanych, w kwarantannie domowej przebywa 6 258, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 7 446. Od początku epidemii w woj. śląskim przebadano w kierunku koronawirusa blisko 45 tys. próbek, w ciągu ostatniej doby – 2 205.

W całym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 17 tys. osób. 847 zmarło.

Krzysztof Konopka, Marek Błoński
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email