GIS: Na posiedzeniach HSC nie są podejmowane żadne decyzje o wspólnych zamówieniach szczepionek

GIS: Na posiedzeniach HSC nie są podejmowane żadne decyzje o wspólnych zamówieniach szczepionek
Fot. Nataliya Vaitkevich / Pexels

Kategorycznie zaprzeczam jakoby Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego (HSC) zajmował się wspólnymi zamówieniami UE w zakresie szczepionek czy jakiegokolwiek innego sprzętu medycznego – oświadczył w czwartek główny inspektor sanitarny, odnosząc się do ostatnich doniesień na ten temat.

– W nawiązaniu do pojawiających się w ostatnim czasie informacji dotyczących udziału Polski w posiedzeniach Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego (HSC) kategorycznie zaprzeczam jakoby HSC zajmowało się wspólnymi zamówieniami UE w zakresie szczepionek czy jakiegokolwiek innego sprzętu medycznego. Wiedza w tym temacie jest powszechnie dostępna choćby na stronach Komisji Europejskiej – wskazano w komunikacie GIS.

Zaznaczono, że na poziomie UE wspólnymi zakupami szczepionek zajmuje się Rada Sterująca wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek APA (Steering Board under the joint EU approach to COVID-19 vaccines procurement – APA). – Przedstawicielem Polski w tej Radzie jest prezes URPL – dodał GIS.

W komunikacie wyjaśniono, że Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego to grupa doradcza ds. bezpieczeństwa zdrowotnego na szczeblu europejskim. Wskazano, że Komitet zajmuje się m.in. wymianą najlepszych praktyk i informacji na temat krajowych działań w zakresie zdrowia.

– Na posiedzeniach Komitetu nie są podejmowane oraz nie zapadają żadne decyzje dotyczące wspólnych zamówień – ani w ramach procedury określanej jako JPA (Joint Procurement Agreement) ani w ramach procedury określanej jako APA (Advanced Purchase Agreement) – podkreśla GIS.

Dodaje, że reprezentantem Polski w HSC jest przedstawiciel głównego inspektora sanitarnego i „nigdy w historii nie była nim osoba w randze podsekretarza stanu”.

– Obecnie reprezentacja Polski w HSC, decyzją GIS, jest poszerzana z uwagi na większą częstotliwość konsultacji w zakresie reakcji poszczególnych państw na zagrożenia epidemiczne – zaznaczono.

Temat ten podnosił w ostatnim czasie m.in. europoseł PO w PE Andrzej Halicki. – Polska nie brała udziału w posiedzeniach Health Security Committee, kiedy Unia alarmowała o #COVID19 i podejmowała decyzje o wspólnych zakupach, przelotach i pomocy. Wy byliście obrażeni na złą Unię – napisał w środowym wpisie na Twitterze Halicki. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email