Francja: Ponad 16 tys. zakażeń, 141 zgonów. Możliwe szczepienie dzieci przeciw COVID-19

Francja: Ponad 16 tys. zakażeń, 141 zgonów. Możliwe szczepienie dzieci przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 16 642 osób, w szpitalach na COVID-19 zmarło 141 chorych. Epidemiolog prof. Arnaud Fontanet zalecił w niedzielę szczepienie przeciw COVID-19 dzieci.

Do szpitala w ciągu ostatniej doby trafiło 698 chorych. Liczba pacjentów hospitalizowanych wynosi 25 235. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 2 766 chorych. Od soboty przyjęto kolejnych 136 osób – podała w niedzielę wieczorem Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Od początku pandemii liczba wykrytych zakażeń koronawirusem we Francji wzrosła do 2 910 989, zmarły 70 283 osoby.

Odsetek pozytywnych testów na koronawirusa wzrósł z 6,5 do 6,6 proc.

Od początku kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi zaszczepiono we Francji 422 127 osób – podało ministerstwo zdrowia.

Epidemiolog i członek Rady Naukowej prof. Fontanet oświadczył w niedzielę w stacjach LCI-RTL, że oczekuje powrotu do normalnego życia w ostatnim kwartale 2021 r. pod warunkiem upowszechniania szczepień.

– Pierwszym celem jest szczepienie najsłabszych. Drugim celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa – powiedział Epidemiolog, dodając, że w tym celu konieczne będzie rozszerzenie zakresu szczepień na dzieci.

– Gdy tylko potwierdzimy, że szczepionka nie wywoła żadnych poważnych skutków ubocznych, powinniśmy szczepić najmłodszych – oświadczył prof. Fontanet. Na razie działania niepożądane są możliwe, choć bardzo rzadkie „około 1 na 100 000” – powiedział.

Zauważył jednak, że trudno przewidzieć, ile dawek szczepionki będzie dostępnych w ciągu trzech miesięcy. Powinniśmy być w stanie zaszczepić 8 mln ludzi przed końcem marca, a następnie 12 mln do końca kwietnia – oznajmił prof. Fontanet.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email