Dworczyk: Do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna

Dworczyk: Do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna
Fot. Pixabay

Do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. Jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tys. sztuk szczepionki tej firmy – poinformował w środę PAP szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w środę pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Opinia nie jest wiążąca, a ostateczną zgodę na wprowadzenie do obrotu podejmuje Komisja Europejska. Szefowa KE Ursula von der Leyen napisała w środę na Twitterze, że KE pracuje „na pełnych obrotach”, aby szczepionkę zatwierdzić i udostępnić w UE.

Dworczyk pytany przez PAP, kiedy ta szczepionka do nas trafi i w jakich ilościach, powiedział, że „do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki Moderna”. – Jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tys. sztuk szczepionki tej firmy – dodał szef KPRM.

Zwrócił też uwagę, na sposób przechowywania tej szczepionki. – Nie potrzebuje ona mrożenia głębokiego do -70 stopni. W temperaturze między 2 a 8 stopni może być przechowywana przez 30 dni. W związku z tym można ją rzeczywiście w nieco mniejszym reżimie transportować i przechowywać niż szczepionkę firmy Pfizer – powiedział Dworczyk.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że w przyszłym tygodniu ma trafić do Polski pierwsza dostawa szczepionek firmy Moderna, która wyniesie około 29 tys. dawek. (PAP)

Edyta Roś
Print Friendly, PDF & Email