Andrusiewicz: Projekt dot. honorowego dawstwa osocza niedługo trafi do Sejmu

Andrusiewicz: Projekt dot. honorowego dawstwa osocza niedługo trafi do Sejmu
Fot. Pixabay

W Ministerstwie Zdrowia kończą się prace nad projektem ustawy dot. honorowego dawstwa osocza. Projekt niedługo trafi do Sejmu – zapowiedział w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

25 listopada premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że osoby oddające osocze będą mogły skorzystać z ulg w podatku PIT, tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym będą też przysługiwały dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany w poniedziałek, kiedy osoby oddające osocze będą mogły skorzystać z tych przywilejów.

– W tej chwili kończymy prace nad z rozwiązaniami ustawowymi – bo to są rozwiązania ustawowe; podobnie jak dawstwo krwi jest uregulowane w ustawie, tak i tutaj honorowe oddawanie osocza będzie uregulowane w ustawie. W Ministerstwie Zdrowia kończą się prace; niedługo projekt będzie skierowany do Sejmu – powiedział. Pytany o szczegóły zawartych w projekcie rozwiązań odparł, że będą to rozwiązania „mniej więcej takie, jak zapowiadał premier”. (PAP)

Marzena Kozłowska
Print Friendly, PDF & Email