VIII FIP w Elblągu - oferta organizacji pozarządowych

VIII FIP w Elblągu - oferta organizacji pozarządowych
Fot. Adminstrator

W sobotę, 27 października, w Bibliotece Elbląskiej, spotkały się elbląskie organizacje pozarządowe na lokalnym Forum Inicjatyw Pozarządowych, zorganizowanym przez Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu. Na kolorowych stoiskach i w czasie wystąpień, stowarzyszenia i fundacje prezentowały swoją działalność i oferty dla mieszkańców Elbląga – szkoda, że ich nie zobaczyła i nie usłyszała szersza społeczność miasta.

Idea Forów narodziła się na początku lat 90-tych, gdy po przemianach ustrojowych, jak grzyby po deszczu,  powstawały organizacje pozarządowe i chciały zainteresować swoją działalnością społeczeństwo oraz władze – jako potencjalny partner w wykonywaniu zadań publicznych. Fora odbywały się w różnych miastach – poczynając od Warszawy i przybierały różne formy: konferencji, prezentacji materiałów, wystaw i aukcji wyrobów artystycznych, festynów. Kilka FIPów odbyło się również w Elblągu – w ostatnich latach jednak ta forma promocji aktywności obywatelskiej została zaniedbana.

Na tegorocznym elbląskim FIPie na listę obecności wpisało się 38 organizacji – około połowa aktywnie działających w mieście. Były stowarzyszenia zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, kulturą i rozwojem miasta, a także Centrum Wolontariatu. Na stoiskach można było dostać ciekawe materiały, zasięgnąć bliższych informacji.

W części informacyjnej prowadzone przez siebie projekty prezentowały: Fundacja Elbląg, Regionalne Centrum Wolontariatu, TPD, Uniwersytet III Wieku, Stowarzyszenie ENTER, koalicja na rzecz Akcji „Masz głos – masz wybór” . Przedstawiciele organizacji mogli się też dowiedzieć, czego należy oczekiwać w Funduszu Operacyjnym Kapitał Ludzki (referent – Arkadiusz Jachimowicz) oraz na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu (wystąpienie Marii Żylińskiej).

Następny punkt programu był szczególnie interesujący dla poszukujących źródła finasowania działań na rzecvz osób niepełnosprawnych. Andrzej Jurkian, wice dyrektor olsztyńskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawił współpracę PFRON z organizacjami pozarządowymi. Prezentowane były możliwości korzystania z programu PARTNER i innych programów Funduszu, oraz z dofinansowań ustawowych ułatwiających zatrudnienie osób niepełnosprawnych (np. SOD, czy wyposażenie miejsc pracy). ( Zobacz [url]http://www.pfron.org.pl[/url] )

Po południu młodzież zainteresowana współpracą z organizacjami mogła wziąć udział w III edycji programu „Kombajn”. Organizatorzy przygotowali pokazy sztuk walki, ratownictwa medycznego, tańca, a także gry, zabawy i konkursy. W ramach Kombajnu odbyła się również II Edycja akcji „Podaruj Życie – Oddaj Swój Szpik”

O ocenę i wnioski z przebiegu FIP zapytaliśmy Adriana Greczycho (Centrum Organizacji Pozarządowych), który powiedział: Cieszy nas powrót do tradycji Forum –  to, że się odbyło i że około 30 organizacji chciało się zaprezentować. Wiedza o działalności organizacji pozarządowych wśród mieszkańców Elbląga jest ciągle bardzo mała. Same organizacje mają też niewiele okazji, żeby się poznać. Martwi, że to tylko 30 i że nie dopisała frekwencja  mieszkańców. Uważam, że Biblioteka sprawdziła się,  jako  miejsce, dobra też była formuła FIPu, jednak trzeba będzie oddzielić część wystawienniczą od konferencyjne, a także zadbać o lepszą promocję Forum.

Organizatorzy liczą na to, że Forum Inicjatyw Pozarządowych stanie się stałym i popularnym wydarzeniem w Elblągu, oczekiwanym przez organizacje i przez mieszkańców.
  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1991

Print Friendly, PDF & Email