Targi Pracy w Elblągu

Targi Pracy w Elblągu
Fot. Adminstrator

We wtorek, 27 maja, w Centrum Sportowo-Biznesowym przy ul. Grunwaldzkiej 135 odbyły się V Elbląskie Targi Pracy, organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu. Pracodawcy poszukiwali głównie pracowników fizycznych, nie zabrakło jednakże ofert pracy dla osób pragnących wykonywać pracę umysłową, coś dla siebie mogli znaleźć również niepełnosprawni.

Na Targach Pracy swoje oferty pracy zaprezentowały 43 firmy z Elbląga i okolic. Wśród nich były zarówno firmy prywatne, jak i instytucje państwowe – Poczta Polska, wojsko itp.

Pracodawcy poszukiwali głównie pracowników fizycznych w zawodach związanych m.in. z budownictwem, handlem, produkcją, ale pojawiały się także propozycje na stanowiskach: fotograf, informatyk, geodeta, urzędnik, technolog, pielęgniarka itd.

Osoby pragnące rozpocząć pracę zawodową poza granicami kraju miały bardzo duży wybór – pracownicy z Polski poszukiwani są  nie tylko w Wielkiej Brytanii i Niemczech, ale także w krajach skandynawskich, w Belgii, na Cyprze itd. Zainteresowani mogli zdecydować się na pracę fizyczną w tych krajach (zwłaszcza w dziedzinie budownictwa, gastronomii, przy zbiorach plonów oraz w obrębie elektryki), ale pojawiały się również ciekawe propozycje na stanowiskach: koordynator/tłumacz, technik radiolog, masażysta.

Niepełnosprawni również mieli możliwość znalezienia zatrudnienia na tegorocznych targach. Nie wszystkie zakłady pracy dysponowały odpowiednimi dla nich stanowiskami (na dzień dzisiejszy nie posiada takich ofert także elbląski Urząd Pracy), jednakże ogółem propozycji było dosyć sporo.

Miejscami pracy dla osób niepełnosprawnych dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Malborku – są to następujące stanowiska: kierowca kategorii B, sprzedawca, dyspozytor, pomocnik poligraficzny oraz handlowiec (warto zwrócić uwagę na tę ostatnią ofertę, ponieważ pracę na stanowisku handlowca wykonuje się w domu, trzeba mieć tylko dostęp do Internetu). Z pracownikami zawarta zostaje umowa o pracę.

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu – Młodzieżowe Biuro Pracy oferuje pracę dla młodzieży z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w przypadku  chorób psychicznych i niepełnosprawności intelektualnej oraz z lekkim stopniem niepełnosprawności w przypadku schorzeń fizycznych. – Niepełnosprawni mogą pracować w handlu lub innych branżach, w zależności od tego, jaką szkołę ukończyła dana osoba. Aby ubiegać się o prace za naszym pośrednictwem, należy jedynie okazać dowód osobisty oraz wypełnić odpowiedni formularz – mówi pan Maciej Stasiak, specjalista ds. pośrednictwa pracy.

Pracownicy niepełnosprawni bardzo mile widziani są w zakładzie produkującym słodycze „Wolność”. – Nasz zakład chętnie zatrudnia osoby niepełnosprawne, teraz również takie u nas pracują. Zainteresowanym oferujemy pracę na hali produkcyjnej, ale również na innych stanowiskach. Nie mogą to być jednak osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, o dwóch kulach czy z porażeniami rąk, ponieważ zakład nie jest przystosowany do przyjęcia takich osób, a sprawność dłoni jest ważna przy wykonywaniu obowiązków. Chętnych zatrudniamy na podstawie umowy o pracę – deklaruje pani Wiesława Pańczuk i wymienia stanowiska, które są wolne na chwilę obecną lub będą wolne już wkrótce: asystent szefa produkcji – technolog, mechanik maszyn i urządzeń, pracownik administracyjno-biurowy, magazynier, pracownik produkcyjny – operator maszyn i urządzeń.

Propozycje pracy dla niepełnosprawnych posiada również Spółdzielnia Inwalidów „Postęp”, która poszukuje 10 szwaczy, modelarza kaletnictwa, mechanika maszyn szyjących. – O tym, czy pracownik niepełnosprawny zostanie przyjęty do pracy decyduje lekarz. On orzeka, czy dana osoba może pracować na wybranym stanowisku – mówi pani Bożena Tatarska.

Równie chętnie osoby niepełnosprawne zatrudnia Kawiarnia „U Aktorów”. Mogą one pracować jako pomoc kuchenna lub w weekendy pomagać przy dekorowaniu sal na wesela i inne uroczystości. „Jako zdobywcy tytułu Dobroczyńcy Roku 2007 często oferujemy pracę ludziom niepełnosprawnym, pozwalamy im zaistnieć na rynku pracy. Obecnie pracuje u nas jedna osoba upośledzona umysłowo, która jest sumiennym i dobrym pracownikiem, jesteśmy z niej zadowoleni – twierdzi manager firmy, pani Dagmara Wilczyńska, oraz dodaje: – Jako pomoc kuchenną nie możemy zatrudnić osób poruszających się na wózkach i o dwóch kulach, ponieważ krępowałoby to ruchy w kuchni i mogłoby stanowić zagrożenie dla tych osób. Jednakże z przyjemnością przyjmiemy niepełnosprawnych ruchowo na okres wiosenno-letnio-jesienny do układania kwiatów i strojenia stołów czy krzeseł w naszych salach.

Niepełnosprawni mogą zostać zatrudnieni także poza granicami naszego kraju wykonując prace sezonowe, ważna jest tu jednak znajomość obcego języka. Propozycje pracy dla tych osób można było uzyskać przy stoisku Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu.

Oprócz zapoznania się z ofertami pracy uczestnicy targów mogli zasięgnąć porad prawnych z zakresu prawa pracy przy stoisku Państwowej Inspekcji Pracy. Informacji dla osób zakładających własną firmę, zainteresowanych sprawami związanymi z emeryturami itp. udzielali specjaliści z ZUS-u, którzy przygotowali również broszury informacyjne na tematy związane z działalnością zawodową.

W jaki sposób pisać CV, list motywacyjny, jakie są oczekiwania pracodawców, jak wygląda edukacja w krajach Unii Europejskiej – te i inne zagadnienia zawierały ulotki informacyjne opracowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu. Ponadto urząd zachęcał do korzystania bezpłatnych ofert szkoleniowych przygotowujących do zawodu pracownika handlowego oraz grafika komputerowego.

Ponadto, na Targach Pracy osoby kończące właśnie edukację na poziomie szkoły średniej czy inne zainteresowane szkolnictwem wyższym mogły poznać ofertę elbląskich uczelni.   Dorota Sułek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2433

Print Friendly, PDF & Email