Światowid podsumowuje 2011 rok i przygotowuje się do jubileuszu

Światowid podsumowuje 2011 rok i przygotowuje się do jubileuszu
Fot. Adminstrator

Dziś, 24 stycznia, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się konferencja prasowa podsumowująca rok 2011. Była mowa również o  wstępnych planach na obecny rok oraz obchodach jubileuszu pięćdziesięciolecia tej instytucji.

Ponad dwanaście i pół tysiąca odbiorców imprez, ponad sześćdziesiąt pięć tysięcy widzów w kinie. Te liczby robią wrażenie, a dochodzą do nich kolejne – kilkaset osób korzystających z zajęć plastycznych, teatralnych, wokalnych i tanecznych, kolejne kilka tysięcy osób przychodzących do „Światowida” na bezpłatne, niebiletowane wystawy, koncerty i projekcje kinowe – to właśnie rok 2011 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Miniony rok, to także kolejne inwestycje, które poprawiają komfort i wygodę korzystania z obiektu.

– Miniony rok możemy uznać za bardzo udany. Wszystkie projekty zostały zrealizowane, działania przez nas podejmowane, poza jednym koncertem, który był dla nas deficytowy – okazywały się trafionymi inwestycjami. Nie mieliśmy żadnych spektakularnych porażek. Najbardziej cieszy nas fakt, że po ubiegłorocznym załamaniu się frekwencji w kinie, w tym roku mieliśmy prawie 26 tysięcy widzów więcej niż w ubiegłym roku – mówił Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Dyrektor odniósł się również do zarzutów iż jego instytucja bardziej działa i jest widoczna w terenie niż w mieście. – Ma to związek z tym, ze jesteśmy instytucją samorządu wojewódzkiego i musimy reprezentować nasz region a nie tylko miasto.

Antoni Czyżyk chwalił się również iż między innymi obok Muzeum w Fromborku oraz elbląskiego teatru, jego instytucja była chwalona na forum ogólnopolskim i stawiana za przykład do naśladowania w trudnych finansowo czasach.
Po ogólnym podsumowaniu dyrektora o poszczególnych działach CSE Światowid i ich działaniach w minionym roku mówili kierownicy poszczególnych sekcji. Magdalena Czarnocka, kierownik Gabinetu Dyrektora – opowiadała o 12. edycji Festiwalu Baltic Cup, o Street Art i Maratonie Artystycznym, a także o plenerze artystycznym „Kadyny – wioska sztuki”. Nie zabrakło również informacji o sukcesach Formacji Standardowej LOTOS-Jantar.

Aleksandra Bednarczuk, kierownik Działu Projektów Kulturalnych – mówiła o jubileuszowych edycjach Festiwali …Czy to jest kochanie? i Elbląskich Nocy. Zapowiadała również tegoroczny program obu Festiwali. Projekt „Bajkowy weekend dla najmłodszych” oraz nowe inicjatywy realizowane przez Dział Projektów Kulturalnych – cykl „Twarzą w twarz” i Warmińsko-Mazurski Jarmark Wyrobów Artystycznych – SztukaTERRiA to kolejne działania, które warte były wyróżnienia. O wysokiej frekwencji w kinie oraz edukacji filmowej, dzięki której dwa tysiące dzieci i młodzieży z Elbląga i okolic, korzystają z oferty edukacyjnej przez prawie 10 miesięcy w roku a także kolejnych ulepszeniach i inwestycjach poprawiających komfort widzów opowiadała  Natalia Klonowska, kierownik kina.

– W wielu sprawach nasza placówka wyprzedza technologię. Dystrybutorzy przysyłają nam filmy do kina w postaci dysków twardych, my jesteśmy krok do przodu i możemy te same produkcje przyjmować za pomocą infrastruktury światłowodowej. My jesteśmy na to przygotowani dystrybutorzy jeszcze nie – mówił dyrektor Czyżyk.
O tym, co nowego w Portalu Kulturalnym Warmii i Mazur Eswiatowid opowiadała kierownik Wirtualnego Centrum Kultury – Justyna Kozłowska – Dyrla.

Na konferencji podkreślano, jak ważna jest cyfryzacja i digitalizacja dóbr kultury. Zasługi na tym polu ma, działająca w „Światowidzie” od roku, Pracownia Digitalizacji.

– Zostawiamy coś dla potomnych. To jest żmudna i trudna praca. Lecz jak bardzo jest potrzebna, przekonaliśmy się sami, szukając informacji na temat naszej placówki w ramach przygotowań do pięćdziesięciolecia. Większość dokumentów została swego czasu zniszczona, gdyż ówcześni dyrektorzy po prostu nie znali ich wartości, jaką mogą mieć za kilkanaście lat – przekonywał Antoni Czyżyk. – Dla nas kultura to nie tylko wystawa i koncert. To również to co zostanie po nas dla kolejnych pokoleń i z tej pracy jestem bardzo dumy – dodał dyrektor.

Nie mogło również zabraknąć pytań o jubileusz. W odpowiedzi można było usłyszeć, że gwiazdą marcowego koncertu galowego będzie Ewa Bem. Poza tym jubileusz będzie obfitował w różnego typu konferencje, wystawy i inne działania ściśle związane z szeroko rozumianą kulturą.   RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7775

Print Friendly, PDF & Email