Społeczeństwo: PKP – Pensjonat Krótkiego Pobytu szansą na samodzielność

Społeczeństwo: PKP – Pensjonat Krótkiego Pobytu szansą na samodzielność
Fot. Adminstrator

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu od czerwca 2017roku realizuje projekt „PKP – Pensjonat Krótkiego Pobytu”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach którego osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową mają możliwość samodzielnego pobytu.

Projekt ma na celu odciążenie rodzin wychowujących/ opiekujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną a także przełamanie wieloletnich utrwalonych lęków rodzin, które nie dopuszczają myśli o możliwości usamodzielnienia się ich niepełnosprawnego dziecka/podopiecznego.

Udział w projekcie pozwala rodzinie realizować inne obowiązki i potrzeby związane z rodziną w stosunku do pozostałych jej członków – mówi Aleksandra Kojtych, koordynator projektu. Rodziny, które nie dopuszczają myśli o możliwości usamodzielnienia się ich niepełnosprawnego dziecka mają okazję doświadczyć, że taka sytuacja jest nieuchronna i może mieć miejsce. Program daje szansę osobom z niepełnosprawnością na maksymalnie samodzielne, niezależne od codziennej pomocy rodziców/opiekunów funkcjonowanie w otoczeniu.

Uczestnicy w trakcie pobytów utrwalają czynności samoobsługi, spędzają ze sobą czas, korzystają z oferty kulturalnej miasta m.in. wyjścia do kina, teatru, muzeum, wyjścia do kawiarni. Wspólnie z opiekunami planują swój czas wolny, podejmują decyzje dotyczące form spędzania czasu, rozwijają swoje zainteresowania. Niepełnosprawni podopieczni stowarzyszenia będą mieli możliwość nawiązania bliższych kontaktów rówieśniczych, nauczyć się radzić sobie z trudnymi uczuciami związanymi z rozłąką z najbliższymi, oraz rozwiązywać inne, nowe dla siebie sytuacje problemowe.

Realizacja tego programu opiera się, na dwóch ważnych zasadach: pomocniczości i opiekuńczości, przy czym chodzi tu o maksymalizację samodzielności osoby z niepełnosprawnością i minimalizowanie opiekuńczości wobec niej– mówi Aleksandra Kojtych. Projekt zakończy się z końcem grudnia tego roku, ale mamy nadzieję, że w kolejnym roku uda nam się ponownie pozyskać finansowanie na to innowacyjne działanie, ponieważ z rozmów z rodzicami już wiemy, że jest ono rodzinom bardzo potrzebne.

  PSONI Koło w Elblągu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16911 

Print Friendly, PDF & Email