Savoir–vivre wobec osób niepełnosprawnych cz.2

Savoir–vivre wobec osób niepełnosprawnych cz.2
Fot. Adminstrator

Mówiąc o osobie niepełnosprawnej stawiajmy ją na pierwszym miejscu tj. mówmy „osoba niepełnosprawna” a nie „niepełnosprawny”, „osoby niepełnosprawne” a nie „niepełnosprawni”.

* Podczas, gdy mamy do czynienia z osobami o konkretnym rodzaju niepełnosprawności – bezpieczniej jest powiedzieć np. osoba z porażeniem mózgowym. Zdarza się jednak tak, że konkretne osoby mogą mieć swoje preferencje co do nazewnictwa, wówczas – gdy nie mamy takiej pewności jak powiedzieć, najlepiej jest zapytać.

* W kontaktach z osobami niepełnosprawnymi należy unikać negatywnych określeń w stylu „cierpiący”, „chory” np. zamiast „osoba cierpiąca na zespół Tourette'a” powiedzmy „osoba z zespołem Tourette'a”.

*Przed nawiązaniem kontaktu z osobą niewidomą, uprzedź ją o tym. Wymień swoje imię a jeśli również jest taka potrzeba to i stanowisko jakie się pełni np. ochroniarz, bileter, dyrektor itp. Jeśli znajdujemy się w grupie, powinniśmy również przedstawić osobę niewidomą wszystkim pozostałym, by ta nie czuła się wykluczona.  

Fot.freeimages.com

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12232

Print Friendly, PDF & Email