Popielec - czas modlitwy i postu

Posypanie głów na znak powrotu do początku…
Tym znamiennym symbolem w Kościele Katolickim rozpoczyna się 40 – dniowy okres Wielkiego Postu. To czas przygotowania do najważniejszego święta dla chrześcijan, czyli Zmartwychwstania Pańskiego.

Tradycja 40 dni
Początkowo było to zaledwie 40 godzin, czyli praktycznie tylko Wielki Piątek i Wielka Sobota. Potem przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie ok. V w. czas przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania wydłużył się do 40 dni, na pamiątkę 40 dni postu Jezusa na pustyni i 40 lat błąkania się ludu wybranego po ucieczce z Egiptu.

Dlaczego akurat środa?
Początkowo, w kościele rzymskim post rozpoczynał się w 6 niedzielę przed Wielkanocą. W trakcie jego istnienia nie poszczono w niedziele, zaś w kościele wschodnim ani w soboty, ani w niedziele, stąd też postanowiono przenieść początek Wielkiego Postu na środę, by w trakcie jego trwania przypadło równe 40 dni postu właściwego.

Popiół
Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II wprowadził go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Od tamtego czasu popiół z palm ubiegłorocznych stał się nieodłącznym elementem Środy Popielcowej.

Post ducha
Post chrześcijański, to odczucie głodu ducha, którego nie da się zaspokoić byle czym. Jest to bowiem głód własnej tożsamości, dręczące pytanie, kim jestem? Post, to świadome stanięcie na granicach swoich możliwości.

Jesteśmy garścią prochu w rękach Boga…
To proste stwierdzenie pozwala nam zrozumieć, że życie ludzkie jest marnością i że tu na ziemi jesteśmy przez krótką chwilę. Popielec i cały okres Wielkiego Postu daje szansę oderwania się i nawrócenia od rzeczy materialnych, mało ważnych do tych wznioślejszych, duchowych. W szczególny zaś  sposób, bo przez modlitwę, skupienie i post,  zachęca do refleksji nad własnym życiem, stosunkiem do osób bliskich i do samego siebie.

To czas dla nas
Ten dzień i cały okres Postu jest apelem do każdego z nas: zacznij od samego siebie; staraj się być autentycznie dobrym człowiekiem dla tych, za których jesteś odpowiedzialny, dla człowieka, z którym się związałeś. Taki jest sens wołania, które dziś słyszymy: ”Nawróćcie się do Mnie całym sercem”.
fot.: http://www.sac.org.pl/gallery/gal485_s.jpg  Agnieszka Światkowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1466

Print Friendly, PDF & Email