Polkowice: Urząd przyjazny osobom słabosłyszącym

Polkowice: Urząd przyjazny osobom słabosłyszącym
Fot. materiały prasowe

System wspomagania słuchu dla osób korzystających z aparatów lub implantów słuchowych, czyli tzw. pętlę indukcyjną, zainstalowano w kancelarii Urzędu Gminy Polkowice. Urządzenie sfinansowano w ramach projektu „Dostępny samorząd lokalny w województwie dolnośląskim i lubuskim”.

Większy komfort słyszenia oraz jakość odbieranych dźwięków, a co za tym idzie, poprawa komunikacji na linii urzędnik-petent. A w efekcie – szybsze i sprawniejsze załatwienie sprawy. To główne zalety pętli indukcyjnej, którą zamontowano w ratuszowej kancelarii – miejscu, do którego kieruje się większość mieszkańców, by załatwić sprawy w polkowickim urzędzie gminy.

– Aby osoba słabosłysząca mogła odbierać sygnał dźwiękowy z pętli indukcyjnej musi korzystać z aparatu słuchowego lub implantu słuchowego posiadającego cewkę indukcyjną – tłumaczy Mateusz Czarnecki, koordynator do spraw dostępności UG Polkowice. – Kiedy taka osoba znajdzie się wewnątrz naszej kancelarii, przy obszarze zaznaczonym naklejką na szybie, powinna usłyszeć czysty sygnał dźwiękowy, pozbawiony zakłóceń i szumów – dodaje.

Osoba korzystająca z aparatu lub implantu słuchowego, powinna najpierw przełączyć go w tryb współpracy z pętlą indukcyjną (oznaczony zwykle literą „T” albo „MT”) lub wybrać odpowiedni program w pilocie, służący do sterowania pracą aparatu lub implantu.

– Jeżeli mimo włączonego trybu w aparacie słuchowym, brak jest sygnału dźwiękowego, należy skontaktować się z protetykiem słuchu i zażyczyć sobie uruchomienie oraz skonfigurowanie cewki indukcyjnej – tłumaczy Mateusz Czarnecki.

Urządzenie zakupiono w ramach projektu „Dostępny samorząd lokalny w województwie dolnośląskim i lubuskim”, który realizuje Fundacja Eudajmonia.

Z takiego rozwiązania korzystają również strażnicy miejscy. W dyżurce komendy przy ulicy Targowej również znajduje się podobna pętla indukcyjna, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Print Friendly, PDF & Email