Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 obchodził podwójny jubileusz

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 obchodził podwójny jubileusz
Fot. Adminstrator

Jubileusze mają to do siebie, że przywracają pamięć o ludziach i wydarzeniach z lat minionych.

W miniony piątek (23 października) Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2 w Elblągu obchodził 30 – lecie nadania imienia Janusza Korczaka oraz 55 – lecie swojej działalności. Na uroczystość, która odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” przybyli obecni i byli pracownicy placówki, przyjaciele, a także goście specjalni, w tym potomkowie patrona szkoły, a także Andrzej Jurkian, dyrektor olsztyńskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Chlubą naszej szkoły jest atmosfera wzajemnej życzliwości, którą udało się przez te lata stworzyć, a bez której nie byłoby tylu sukcesów, zarówno naukowych, jak i wychowawczych i terapeutycznych – mówiła dyrektor Ośrodka Krystyna Miezio, witając gości przybyłych z racji podwójnego jubileuszu. To wy drodzy dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy swoją kreatywną i niezwykłą postawą, zaangażowaniem, a czasami wręcz determinacją stworzyliście historię tej szkoły. Dziękuję Wam za ten trud i wychowanie wielu pokoleń naszych absolwentów. Pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim którzy wspierali i wspierają naszą szkołę. Przyjmijcie Państwo podziękowania od całej społeczności szkolnej za okazane serce i dobrą wolę – kontynuowała dyrektor placówki.

Ośrodek dawniej i dziś

Podczas uroczystości przypomniana została pokrótce historia placówki, najważniejsze daty z życia szkoły a także przywołano sylwetki tych wszystkich, którzy położyli ogromne zasługi dla jej trwania i rozwoju. Całości dopełnił występ artystyczny przepleciony myślami Janusza Korczaka, w wykonaniu wychowanków Ośrodka przy ul. Polnej.

Swoją działalność edukacyjną, placówka rozpoczęła 1 września 1950 roku. Była to wówczas Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10 i mieściła się przy ul. Czerniakowskiej 27. Wraz z pierwszym dzwonkiem naukę rozpoczęło 123 uczniów.

1 marca 1954 roku, szkoła otrzymała miano Państwowego Zakładu Wychowawczego, który swą działalnością obejmował tylko internat mający własny budżet, natomiast nauczanie odbywało się w funkcjonującej już Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10.

Piętnaście lat później, 1 grudnia 1969 roku Zakład Wychowawczy z ulicy Czerniakowskiej 27 został przeniesiony na ulicę Polną 8a.

Na rok przed jubileuszem 25-lecia
, placówka otrzymała nazwę Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu.
W 1974 roku, Ośrodkowi nadano imię Janusza Korczaka, zaś 10 lat później Ośrodek uzyskał teraźniejszą nazwę Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2.

Dziś Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Nr 2 jest przyjazną i bezpieczną placówką tworzoną z myślą o dziecku i jego potrzebach. Szkoła stawia przede wszystkim na edukację, wychowanie i rewalidację, dostosowując programy nauczania do indywidualnych możliwości ucznia. Ponadto placówka realizuje ciekawe programy edukacyjne, rewalidacyjne i wychowawcze. Dzięki zaangażowaniu zarówno uczniów jak i nauczycieli szkoła uzyskuje znaczące osiągnięcia w dziedzinie działalności ekologicznej i artystycznej, w tym uzyskanie certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoły promującej zdrowie, a także zdobycie głównej nagrody w wojewódzkim konkursie pn. „Ekozespoły w mojej szkole” w roku 2005, 2006, 2007 i 2008.

Wielkim atutem Ośrodka jest nowoczesna baza dydaktyczna i rehabilitacyjna. Zajęcia prowadzone są w specjalistycznie przystosowanych klasopracowniach i gabinetach. Uczniowie i wychowankowie mogą uczestniczyć w różnych formach zajęć rehabilitacyjnych, w tym wyjazdowych turnusach. Zaś dla uczniów słabo widzących i niewidomych jest przygotowany gabinet, wyposażony w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny.

Z okazji podwójnego jubileuszu redakcja „Razem z Tobą” życzy kolejnych wspaniałych lat działalności Ośrodka, zaś uczniom i pracownikom placówki, wielu sukcesów na miarę myśli Korczakowskiej: „Nie wolno zostawiać świata takim jakim jest”.
  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4435

Print Friendly, PDF & Email