Olsztyn: ŚDS Dar Serca – co dalej?

Olsztyn: ŚDS Dar Serca – co dalej?
Fot. Adminstrator

Stowarzyszenie  ECWS „Helper” nie prowadzi już Środowiskowego Domu Samopomocy Dar Serca. Na czas rozwiązywania problemu podopiecznym ŚDS zapewniono miejsca w innych placówkach. W ostatnich dniach odbywały się spotkania w tej sprawie.

8 stycznia, w Warmińsko–Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, odbyło się spotkanie dyrekcji Wydziału Polityki Społecznej z rodzinami i opiekunami osób korzystających do grudnia ubiegłego roku z usług Środowiskowego Domu Samopomocy Dar Serca w Olsztynie. Uczestniczyły w nim 63 osoby, którym przedstawiono przyczyny decyzji oraz działania podejmowane przez wojewodę i podległych mu urzędników w roku 2017 w celu rozwiązania problemu związanego z prowadzeniem placówki przez stowarzyszenie ECWS Helper. W spotkaniu wzięła również udział Zastępca Dyrektora olsztyńskiego MOPS, która koordynuje sprawę kierowania podopiecznych do innych placówek w  Olsztynie.

Dyrektor Marcin Jastrzębski i z–ca dyrektora Joanna Jablonka–Kastrau  omówili zasady funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy w województwie i Olsztynie. Podkreślono, że wszystkie te placówki świadczą usługi na zasadach określonych ustawowo, zapewniając ten sam poziom standardów. Wszystkie placówki zatrudniają wykształconą, specjalistyczną kadrę. Mówiąc o podjętych ostatnio decyzjach, w wyniku których osobom korzystającym wcześniej z zasobów ŚDS Dar Serca zapewniono miejsca w innych olsztyńskich placówkach tego typu, podkreślono, że jest to sytuacja tymczasowa.  Zarówno sami podopieczni, jak i pracownicy ŚDS Dar Serca będą mogli wrócić do tego ośrodka w momencie przekazania obiektu przy ul. Kuronia 14–16 samorządowi miasta Olsztyn, który zdaniem wojewody powinien przejąć prowadzenie tego zdania.

Z przekazanej przez MOPS informacji wynika, że już 65 osób z grona uczestników, związanych do końca grudnia ub. r. z ŚDS Dar Serca, zostało skierowanych na czas przejściowy do ośrodków wskazanych w piśmie wojewody skierowanym do prezydenta Olsztyna. Pracownicy Wydziału Polityki Społecznej  odwiedzili w  dniu wczorajszym dwa ŚDS, które przyjęły największą liczbę uczestników, tj. ŚDS Barka oraz ŚDS Familia. Stwierdzono, że osoby mają zapewnione odpowiednie warunki i praca z podopiecznymi przebiega według właściwych standardów.

9 stycznia wojewoda Artur Chojecki i z–ca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej spotkali się z pracownikami ŚDS Dar Serca, którym przedstawiono przyczyny podjętych decyzji oraz propozycje rozwiązania sytuacji. Wydział Polityki Społecznej W–M UW poczynił uzgodnienia z dyrektorami pozostałych ŚDS–ów w Olsztynie co do zatrudnienia również kadry związanej do tej pory z obiektem przy ul. Kuronia 14–16. Pracownicy wojewody również są otwarci na indywidualne spotkania z osobami zainteresowanymi i deklarują chęć udzielenia pomocy. 

Stabilizuje się także sytuacja w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedwabnie. Wójt Gminy dokonał wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym umowy z ECWS Helper na prowadzenie ŚDS dla 47 podopiecznych oraz umowy użyczenia nieruchomości. Na 10 stycznia br. wyznaczono termin nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, podczas której zostanie przyjęta uchwała o utworzeniu ŚDS w Jedwabnie jako jednostki samorządowej. Wyznaczony został również termin przekazania przez stowarzyszenie nieruchomości będących przedmiotem umowy użyczenia oraz wyposażenia placówki zakupionych ze środków przyznanych dotacji. Niestety, 9 stycznia, przedstawiciele stowarzyszenia, przy biernej postawie wezwanej przez wójta policji, zabrali wyposażenie nieruchomości, które w całości stanowi  własność Gminy Jedwabno.  O zaistniałej sytuacji Wydział Polityki Społecznej W–M UW poinformował policję i prokuraturę.

  Bożena Ulewicz, doradca/rzecznik prasowy wojewody Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17331 

Print Friendly, PDF & Email