Niedzielski: Chcemy złożyć zamówienie na dodatkowe cztery, pięć milionów szczepionek od Moderny

Niedzielski: Chcemy złożyć zamówienie na dodatkowe cztery, pięć milionów szczepionek od Moderny
Fot. Pixabay

Będziemy chcieli złożyć zamówienie na dodatkowe cztery, pięć milionów szczepionek od firmy Moderna – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Akcentował, że slogany, iż rząd nie kupuje i nie zabezpiecza preparatów to atak polityczny.

Szef resortu zdrowia, odpowiadając na pytania dziennikarzy przypomniał, że na poziomie kontraktów Polska ma zapewniony dostęp w tej chwili do 85 mln dawek szczepionek. Ponieważ jedna ze szczepionek jest jednodawkowa, więc po przeliczeniu zakontraktowany jest zakup szczepionek dla 50 mln osób.

– Oznacza to, że dla nikogo szczepionki nie zabraknie, z tym zastrzeżeniem oczywiście, że kontrakty będą realizowane. Mamy szczepionek nawet więcej niż jest ludności. (…) Jest 31 mln, 32 mln osób dorosłych w kraju i to te osoby musimy zabezpieczyć – zaznaczył.

Minister wyjaśniał też, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o szczepionki już dopuszczone przez Europejską Agencję Leków i są realnie dostarczane – firm Moderna i Pfizer.

– Domówiliśmy ostatnio z poziomu 16 mln podstawowego zamówienia, kolejne 25 mln. Nie jest więc prawdą, że nie domówiliśmy Pfizera, bo domówiliśmy. Mogliśmy domówić go więcej, ale te dostawy, które były w tej „górce”, były deklarowane na przełom tego roku – powiedział Niedzielski.

Odnosząc się do szczepionek firmy Moderna, szef MZ podał, że zdecydowano o podstawowym zakupie. – Z drugiej transzy chwilowo zrezygnowaliśmy, bo również miała być dostarczana na przełomie roku – powiedział.

Minister wyjaśniał, że gdy doda się to, co jest zakontraktowane od Moderny i Pfizera, to jest 48 mln dawek, co oznacza możliwość zaszczepienia 24 mln osób.

Te 24 mln osób, to więcej, jak zaznaczył, niż 70 proc. dorosłej populacji Polaków, a tak definiowany jest wskaźnik mówiący o uzyskiwaniu pewnej odporności populacyjnej.

– Niemniej jednak wczoraj zadecydowaliśmy o zwiększeniu zakupu Moderny, bo pojawiła się nowa oferta ze strony firmy. Ciężar dostaw został przesunięty z czwartego kwartału na trzeci i dlatego się tym zakupem zainteresowaliśmy. Będziemy chcieli złożyć zamówienie rzędu czterech, pięciu milionów dodatkowych szczepień – poinformował Niedzielski.

Sytuacja, jak zaznaczył, jest dynamiczna. – Mamy jeszcze kolejne, nowe szczepionki, które się pojawiają; kolejne dwie w gruncie rzeczy – jedna z nich Novavax, która ma deklarację pojawienia się od drugiego kwartału i w tym przypadku również wejdziemy w ten projekt – przekazał szef MZ.

Minister akcentował, że „powielanie hasła, że rząd czegoś nie kupuje, nie zabezpiecza, rozumiem tylko i wyłącznie jako atak polityczny”. – Powielanie sloganów, które miało miejsce przez ostatnie dwa dni, to nic innego jak narracja polityczna – dodał. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email