Nie strasz dziecka dentystą!

Nie strasz dziecka dentystą!
Fot. Adminstrator

Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty, a lekarz nie chce leczyć rozhisteryzowanego malucha? Lekarze twierdzą, że to wina rodziców, a rodzice żalą się na stomatologów, że odsyłają dzieci z kwitkiem. A co z dorosłymi niepełnosprawnymi intelektualnie i chorymi psychicznie? Redakcja postanowiła przyjrzeć się tej sprawie.

Bez spychologii
W Elblągu działa gabinet stomatologiczny przy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty. Z ulotki dowiadujemy się, że zaprasza wszystkie dzieci – niepełnosprawne i zdrowe – oraz młodzież do 18 roku, z Elbląga i okolic, a dewiza Fundacji brzmi: „po pierwszej wizycie, zawsze już będziesz korzystał z usług naszych dentystów”.

Czym ten gabinet różni się od innych?
– Gabinet powstał 5 lat temu w odpowiedzi na prośby rodziców niepełnosprawnych dzieci, które nie były przyjmowane gdzie indziej – wyjaśnia Teresa Bocheńska z zarządu Fundacji im. Matki Teresy. U nas przyjmowane są wszystkie dzieci.
- Oferujemy bezpłatne zabiegi stomatologiczne, wykonywane bardzo delikatnie, w sposób uwzględniający wrażliwość młodych pacjentów. Szczególną troską objęte są osoby niepełnosprawne i nadwrażliwe oraz bardzo małe dzieci – mówi doktor Teresa Lesz. Do nas rzeczywiście czasem dzieci są odsyłane z innych gabinetów, chociaż taka praktykę można chyba uznać za „spychologię”. To żaden argument, że dziecko jest niespokojne. Z dzieckiem trzeba nawiązać kontakt, niezbędna jest też współpraca rodziców.
A czy to prawda, że rodzice straszą dzieci?
Może mi pani wierzyć, że tak. Pracuję w tym zawodzie wiele lat i widziałam i słyszałam już różne rzeczy, np. „przyszliśmy, bo już piątą noc nie daje nam spać”. Nic dziwnego, że dziecko jest „wykończone” i trudno je uspokoić, ale w żadnym razie nie zostawiamy dzieci bez pomocy.
Czy Pani syn korzysta z gabinetu na Saperów ? – pytamy matkę głęboko upośledzonego Michała.
Nie korzystamy z  gabinetu na Saperów, bo tam nie wykonuje się zabiegów w pełnym znieczuleniu. Ten gabinet jest dla dzieci, z którymi można nawiązać kontakt.

Gabinet mieści się w siedzibie Fundacji na terenie miasteczka szkolnego w Elblągu przy ul. Saperów 14 D, w ostatnim budynku od strony ogrodów działkowych. Działa od poniedziałku do piątku,  rejestracja: codziennie od 8.00 do 14.00 – osobiście lub telefonicznie pod numerem 233 43 72; w nagłych przypadkach pacjenci są przyjmowani bez wcześniejszej rejestracji.   

Łagodna perswazja, albo noespazmina

O leczenie dzieci histeryzujących, panicznie bojących się dentysty zapytaliśmy także w innych elbląskich przychodnich:
  Dr Jadwiga Kołtońska specjalista stomatologii dziecięcej z Przychodni ElDent przy Myliusa:  Uważam, że jeśli dziecko jest zestresowane i negatywnie nastawione już przy pierwszej wizycie, to jest wina rodziców. Rodzice powinni odpowiednio przygotować malca: nie straszyć, ale też nie obiecywać, że „pani nic nie będzie robiła”. Jeśli dziecko jest niespokojne – nie można przeprowadzić żadnych zabiegów, ale, jeśli nawet pierwsza wizyta się nie uda, nie należy rezygnować z leczenia – trzeba odczekać i przyjść znowu, dziecko się przyzwyczaja do wizyt u stomatologa.
A może należałoby by stosować „borujące” żele? Spotkałam taką ofertę w prywatnym gabinecie.
Jeśli chodzi o żele, to stomatologia się raczej z nich wycofuje. Żel nie działa tak, jak przysłowiowy „kret” – nie czyści dogłębnie próchnicy –  tak czy owak trzeba użyć wiertła. Skuteczny może być przy bardzo powierzchownych zmianach.
No dobrze, ale co zrobić z rozdygotanym pacjentem?
Na podenerwowanie proponujemy rodzicom podanie dziecku neospazminki. Natomiast, gdy dziecko jest nadpobudliwe czy chore, to już trzeba się udać do gabinetu specjalistycznego i przeprowadzić zabieg w pełnym znieczuleniu.

Podobne stanowisko zaprezentowała lekarz stomatolog z Poradni Stomatologicznej przy ul. Robotniczej.

Bez bólu dla dzieci i dorosłych
Poprzednio, na zbiegi trzeba było jeździć do Olsztyna… Po wielu interwencjach środowiska osób niepełnosprawnych, po rocznej przerwie wznowiono w Elblągu wykonywanie zabiegów stomatologicznych w całkowitym znieczuleniu. Są one dostępne dla osób z niesprawnością intelektualną – dorosłych oraz dzieci i młodzieży – które nie mogą skorzystać z pomocy w zwykłych gabinetach dentystycznych. Zabiegi wykonuje dr Marcin Ostałowski w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Warto podkreślić, że z zabiegów tych mogą skorzystać pacjenci z różnych rejonów, nie tylko z Elbląga.

  Rejestracja – odbywa się dwa razy w tygodniu (poniedziałki i czwartki – w godzinach od 18.00 do 19.00.)  w Pogotowiu Stomatologicznym przy ul. Tysiąclecia (budynek Komendy Policji). Można również zarejestrować się telefonicznie pod numerem: 0-55 230 17 94, chociaż, jak się przekonaliśmy, łatwiej dodzwonić się na telefon komórkowy: 0601648812.

  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 643

Print Friendly, PDF & Email