MZ: choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce

MZ: choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

W środę Ministerstwo Zdrowia przypomniało, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory. Dodało, że mogą one prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu.

W dniach 17-24 kwietnia obchodzony jest „Tydzień dla serca”. Jego celem jest promowanie profilaktyki chorób układu krążenia.

– Choroby układu krążenia są w główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory. Mogą prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu. Zgodnie z danymi NFZ w 2022 r. zanotowano w Polsce 73,9 tys. przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, z czego 89 proc. stanowiły udary pierwszorazowe – przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, że do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa i udar mózgu. Zaznaczył, że stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów.

– Według danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł – przekazał NFZ.

Wśród czynników ryzyka chorób serca należy wymienić nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), upośledzoną tolerancję glukozy, palenie tytoniu, nadwagę i otyłość, brak aktywności fizycznej i spożywanie alkoholu.

W leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych i utrzymywanie właściwej masy ciała. Należy m.in. ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i soli, uprawiać regularnie aktywność fizyczną i dbać o poprawne stężenie cholesterolu. Jego wartość powinna zawierać się w przedziale 180-200 mg/dl.

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK). W 2023 r. skorzystało z niego ponad 570 tys. pacjentów.

Program ChUK przeznaczony jest dla osób w wieku od 35 do 65 lat, które nie mają rozpoznanej cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii lub choroby układu krążenia i nie korzystały z badań w ramach tego programu w ostatnich pięciu latach.

Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

W ramach programu lekarz lub pielęgniarka POZ przeprowadzi z daną osobą wywiad oraz sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi, zmierzy BMI oraz pokieruje na badania krwi: stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Na ich podstawie lekarz lub pielęgniarka POZ oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przekaże dalsze zalecenia.(PAP)

Nauka w Polsce / Aleksandra Kiełczykowska
Print Friendly, PDF & Email