Mazowieckie: W Płocku rusza ambulatoryjna fizjoterapia dla pacjentów po COVID-19

Mazowieckie: W Płocku rusza ambulatoryjna fizjoterapia dla pacjentów po COVID-19
Fot. Pixabay

Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej (PZOZ) uruchamia ambulatoryjną fizjoterapię dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Wniosek w sprawie realizacji tego świadczenia został zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Zgłoszenia pacjentów przyjmuje już płocki Centralny Ośrodek Rehabilitacji.

Wniosek w sprawie realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 został rozpatrzony pozytywnie przez mazowiecki oddział NFZ – przekazała w czwartek PAP Ewa Brzosko z PZOZ. Jak wyjaśniła, głównym celem wdrażanego tam programu jest „wspomaganie pełnego powrotu do zdrowia i aktywności, w tym zawodowej, osób po przebyciu COVID-19”.

Według PZOZ, świadczenie realizował będzie będący jego Centralny Ośrodek Rehabilitacji, przy czym rozpoczęcie rehabilitacji możliwe jest do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia COVID–19. W informacji zaznaczono, że klinicznym kryterium kwalifikacji do objęcia świadczeniem jest występowanie duszności, która negatywnie wpływa na aktywność pacjentów.

PZOZ wyjaśnił, że rehabilitacja ma m.in. poprawić u pacjentów tolerancję wysiłku fizycznego i zmniejszyć natężenia objawów związanych z przebyciem COVID-19, a w ramach programu prowadzona będzie także akcja edukacyjna dla „ozdrowieńców” w zakresie samodzielnego radzenia sobie z objawami związanymi z przebyciem tej choroby.

– Podstawą programu są dwa elementy: trening fizyczny i edukacja. W zależności od potrzeb chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. techniki mobilizacji i ewakuacji wydzieliny, trening równowagi, metody specjalne dedykowane chorym z deficytami neurologicznymi – podkreślono w komunikacie PZOZ. Jak podano, do płockiego Centralnego Ośrodka Rehabilitacji mogą zgłaszać się już pacjenci z odpowiednim skierowaniem, które może wystawić lekarz wykonujący świadczenia w ramach umów z NFZ, np. lekarz POZ, lekarz specjalista neurolog, ortopeda czy reumatolog.

PZOZ to istniejąca od 2005 r. niepubliczna jednostka, świadcząca usługi medyczne, której podlega m.in., oprócz Centralnego Ośrodka Rehabilitacji, również Szpital Świętej Trójcy – placówka ta od 19 kwietnia do 10 maja, zgodnie z wcześniejszą decyzją Ministra Zdrowia, leczyła chorych na COVID-19. Utworzony w tym celu oddział dedykowany z 50 łóżkami, z powodu małej liczby pacjentów, został w ostatnim czasie zlikwidowany. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email