Kraków: Ostatni weekend zbiórki indywidualnej dla Ukrainy

Kraków: Ostatni weekend zbiórki indywidualnej dla Ukrainy
Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Niedziela (27 marca) będzie ostatnim dniem miejskiej zbiórki indywidualnej dla Ukrainy. – Dziękujemy wszystkim darczyńcom za hojność i zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym. To m.in. za sprawą wsparcia krakowian, do objętej wojną Ukrainy wyjechało ok. 650 ton darów. Mieszkańcy z dnia na dzień stali się wolontariuszami, a to wyjątkowy gest dla naszych sąsiadów. Jednocześnie informujemy, że na Rybitwach nadal będą zbierane dary od zorganizowanych grup – informuje miasto.

Zbiórka od indywidualnych darczyńców dobiega końca. W ramach obowiązującej specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom przebywającym w Polsce, samorządy otrzymują od rządu refundację poniesionych kosztów na rzecz obywateli Ukrainy. – Nadal jednak będziemy przyjmować dary od zorganizowanych grup i firm – podkreśla UM Kraków.

Zbiórka od indywidualnych darczyńców do 27 marca

Zbiórka jest prowadzona w Hali 100-lecia KS Cracovii przy al. Focha 40:

  • w piątek, w godz. 12:00-18:00
  • w sobotę i niedzielę, w godz. 10:00-15:00

Organizujący zbiórkę proszą o wcześniejszą segregację darów, co ułatwi pracę wolontariuszom.

Zbiórka od zorganizowanych grup

Instytucje, firmy lub organizacje, które zbierają dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu, a następnie potrzebującym uchodźcom wojennym, powinny przewieźć wszystkie rzeczy do:

  • hali magazynowej NOHO Logistic przy ul. Bartników 10, czynna w dni robocze, w godz. 9.00-18.00, a w weekend w godz. 9:00-15:00. Od poniedziałku, 28 marca, zmiana godzin otwarcia: w dni robocze w godz. 9.00-17.00, w sobotę w godz. 9.00-15.00.
  • Centrum Logistycznego MG Logistic przy ul. Półłanki 18, czynne w dni robocze w godz. 6:00-18:00, w sobotę w godz. 6.00–14.00.

Dokładna lokalizacja parkingu przy hali znajduje się w okolicy ul. Bartników 10. – Prosimy o segregowanie i przygotowanie odpowiednio opisanych paczek. Usprawni to późniejszy załadunek darów. Z uwagi na konieczność weryfikacji miejsca, do którego trafiają dary od krakowian, nie możemy korzystać z propozycji indywidualnego transportu/przewozu tych darów na teren Ukrainy – wskazuje miasto.

Lista rzeczy zbieranych od zorganizowanych grup

Zorganizowane grupy dostarczać mogą żywność: m.in. produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania o długim terminie ważności, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, płatki błyskawiczne, pieczywo chrupkie, dania gotowe (w słoikach, w opakowaniach próżniowych), sosy do makaronów, zupy instant, słodycze, pasty do kanapek, herbata, konserwy, ser i szynka pakowane w plastrach, owoce w puszkach, warzywa w puszkach, makarony.

Potrzebne są też środki chemiczne i kosmetyki: środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, nowa bielizna damska, męska i dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, środki czystości, oliwki dla dzieci, kremy.

Inne potrzebne rzeczy: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), karimaty, materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, generatory prądu, zapałki, baterie, latarki, zapalniczki, świece.

Potrzebne środki medyczne: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki opatrunkowe, środki do odkażania wody i apteczki.

W trosce o zwierzęta: karmy dla zwierząt (saszetki, puszki, sucha karma w małych opakowaniach), transporterki, maty higieniczne dla zwierząt (do transporterka), miski na wodę i karmę.

Odpowiedzi na pytania w kwestii zbiórki pod numerem telefonu: 12 616 18 79 w godz. 9:00-15.00 lub pod adresem e-mail: pomocdlalwowa@um.krakow.pl.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email