Grupa osób uprawnionych do bezpłatnych leków zostanie poszerzona

Grupa osób uprawnionych do bezpłatnych leków zostanie poszerzona
Fot. Pixabay

Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek korzystne zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dla dzieci i młodzieży oraz seniorów.


– Program, który wdrażamy, to program solidarności międzypokoleniowej. To właśnie wyraz troski o najmłodszych i seniorów. Nie byłoby to możliwe bez fundamentalnej zmiany budżetu państwa i zupełnie nowego podejścia do zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Nie ma mowy o reformie systemu opieki bez dodatkowych nakładów.

– 7 proc. gwarancja wzrostu nakładów na ochronę zdrowia pozwala wdrażać nowe programy m. in. bezpłatnych leków dla seniorów 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Troszczymy się o najmłodsze pokolenie, które jest naszą przyszłością. Troszczymy się także o tych, którzy pracowali na naszą teraźniejszość. Ta troska polega na tym, aby starszy człowiek nie zastanawiał się, czy stać go, żeby wykupić receptę – stwierdził premier.

Oprócz poszerzenia grupy wiekowej osób uprawnionych do bezpłatnych leków rozszerzona zostanie lista leków z Programu 75+ (z ponad 2 tys. do 4 tys. pozycji).

Program 75+ od 2016 r. kosztował 4,5 mld zł. W 2022 r. wydano na ten cel blisko 800 mln. Na poszerzenie programu przeznaczone zostanie dodatkowo 1,6 mld zł. Łącznie będzie to 2,4 mld zł.

MZ
Print Friendly, PDF & Email