Elbląg: Seniorskie czwartki w bibliotece

Elbląg: Seniorskie czwartki w bibliotece
Fot. Adminstrator

Od 16 czerwca funkcjonuje w Elblągu Centrum Informacji dla Seniorów. Był to od dawna zgłaszany postulat przez środowisko osób starszych, ujęty w miejskim programie na ich rzecz. Gościny użyczył seniorom dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. Biblioteka zaprasza seniorów w każdy czwartek.

O uruchomienie Centrum Informacji Seniorów zabiegała Rada Seniorów na czele z Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Starszych – Teresą Urban. Poszukiwanie odpowiedniego miejsca, gdzie mogliby się spotykać seniorzy z całego miasta nie tylko w celu wspólnego spędzania czasu, ale i zasięgnięcia potrzebnych im informacji, trwało kilka lat. Takie miejsce zaoferowała Biblioteka Elbląska. Dyrektor Jacek Nowiński powiedział, że biblioteki są najważniejsze na świecie, to jest oczywiste.

– Należą do nas wszystkich, każdy jest tu u siebie. Liczę, że odwiedzanie tego miejsca wejdzie Państwu w krew – dodał.

Centrum latem ma charakter kawiarenki na świeżym powietrzu. Modne i wygodne ogrodowe meble z palet rozstawione są na trawie w pięknym, zabytkowym otoczeniu na tyłach Biblioteki. Seniorzy są tu oczekiwani w każdy czwartek, od godz. 11.00. Będą tu dyżurować członkowie Rady Seniorów oraz oddelegowana z Biblioteki Anna Górniak, którzy udzielą informacji o wszystkim, co miasto oferuje osobom starszym i co ich interesuje. Działalność Centrum będzie zależeć od frekwencji i aktywności seniorów. Organizatorzy przygotowują różne atrakcje i spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Poza główną siedzibą biblioteki seniorzy będą mogli uzyskać potrzebne im informacje także we wszystkich filiach na terenie miasta. Gdy skończą się ciepłe letnie dni, Centrum będzie miało miejsce w gmachu Biblioteki.

Każdy rok ma mieć swój temat przewodni. Tego lata są to zioła: w lecznictwie, w kosmetyce, w diecie. O ziołach będzie opowiadać pani Anna Izdebska, właścicielka sklepu ze zdrową żywnością. Będzie można z nią porozmawiać i zasięgnąć porady. Temat ziół jest obecny w całej bibliotece, w postaci wystawy o nieżyjącym już słynnym elbląskim zielarzu, ojcu Klimuszce oraz wystawy zabytkowych zielników.

Ojca Klimuszko być może będzie można zobaczyć niedługo na starym mieście. Agnieszka Staszewska – dyrektorka Biura Prezydenta, poinformowała, że jeden z wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego zawiera pomysł, żeby posąg tego elblążanina, który rozsławił nasze miasto, posadzić na ławeczce przed katedrą. Będzie to możliwe, gdy wniosek otrzyma odpowiednio dużą liczbę głosów.

Na uroczystej inauguracji obecny był Prezydent Miasta – Witold Wróblewski, który aktywnie współpracuje z Radą Seniorów. Jak się okazuje, nie tylko są mu bliskie sprawy osób starszych, ale i tegoroczny przewodni temat. Obiecał przepis na doskonałą, leczniczą piołunówkę – wie nawet, gdzie zebrać odpowiednie zioła. Zioła w kuchni zademonstrowała szefowa kuchni restauracji Myśliwska, której aromatycznie przyprawione przysmaki można było na miejscu skosztować. Oprawę artystyczną przygotował zespół muzyczny Środowiskowego Domu Samopomocy, prowadzonego przez Stowarzyszenie LAZARUS.

Poniżej tematy kolejnych spotkań czwartkowych:

Zielone lato w bibliotece

Rozmowy na temat zastosowania ziół w kuchni – Anna Izdebska.

Żuławy kminkiem pachnące – Leszek Marcinkowski przewodnik PTTK (historia i krajobraz Żuław).

Rozmowa na temat „Hodowli i pielęgnacji ziół”- Jolanta Bulak botanik (roślinność i zioła Żuław).

Sami wykonujemy pesto z wykorzystaniem ziół.

Rozmowy na temat zastosowania ziół w kosmetykach – Pani Anna Izdebska.

Olejek o zapachu lawendy (własnoręczne wykonanie).

Wystawa własnych zielników (spotkanie działkowiczów, miłośników uprawy ziół przy herbatce ziołowej).

Sami wykonujemy oliwy smakowe z wykorzystaniem ziół.

Konkurs na najlepszą fraszkę „ziołową”

Wykonanie tradycyjnego zielnika (seniorzy wraz z wnukami)

Sami wykonujemy pachnące kule musujące.

Dyżur w Elbląskim Centrum Informacji dla Seniora przy Bibliotece Elbląskiej będzie pełniła osoba z Elbląskiej Rady Seniorów w każdy czwartek, począwszy od 23 czerwca, w godzinach od 11:00 do 14:00 w Dziale Zbiorów Audiowizualnych Gotycka. pl lub ewentualnie  pod numerem telefonu  55-625-60-20.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14066

Print Friendly, PDF & Email