Efektywnie Fachowo Skutecznie, czyli Ośrodek EFS w Elblągu

Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu, na konferencji 10 lutego br., zapoznał przedstawicieli organizacji, instytucji i firm zainteresowanych aplikowaniem do EFS, z działaniami jakie będą finansowane w latach 2007 – 2013, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz w jakim zakresie ROEFS pomoże im sięgnąć po środki funduszu. Ośrodek chce przeszkolić co najmniej 1000 osób. Regionalny Ośrodek EFS w Elblągu obsługuje powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski ziemski i grodzki, działdowski, iławski, kętrzyński, lidzbarski, nowomiejski, ostródzki, węgorzewski.

Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych po raz trzeci uzyskało status Regionalnego Ośrodka EFS (ROEFS). Projekt realizowany jest pod nazwą „Efektywnie Fachowo Skutecznie, czyli Regionalny Ośrodek Szkoleniowy Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu”.

Głównym jego celem jest zwiększenie gotowości i umiejętności co najmniej 1000 przedstawicieli potencjalnych projektodawców EFS, z terenu regionu elbląskiego, do udziału w procesie wdrażania EFS (m.in. instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe, organizacje przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, jednostki naukowe, itp.).
Fundusz Kapitał Ludzki
Fundusz Kapitał Ludzki podzielony jest na dwie części: komponent centralny (40% środków) i komponent regionalny (60 % środków). Dotacje przydzielane będą w trybie systemowym – dla wybranych instytucji, i konkursowym – dla wielu podmiotów, w tym dla organizacji pozarządowych. Główny cel funduszu Kapitał Ludzki, to  wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej.

Preferencje
Fundusz będzie szczególnie wspierał partnerstwa lokalne na rzecz rozwiązywania problemów społecznych, a preferowane w Funduszu grupy docelowe to: kobiety, młodzież i osoby niepełnosprawne.

Wnioski  – oby pod koniec roku
Zakłada się, że pierwsze wnioski przyjmowane będą w październiku lub listopadzie b.r., jednak jest co do tego terminu wiele wątpliwości. Szczególny niepokój budzą stwierdzenia Komisji Europejskiej o zastrzeżeniach, jakie Komisja ma w stosunku do Polski w związku z doliną Rospudy oraz ustawą dopuszczającą veto wojewodów do decyzji samorządów wojewódzkich ( środki regionalne mają być w rękach marszałków ). Komisja zapowiada, że przekaże środki unijne dopiero po usunięciu tych przeszkód.

Zakres finansowanych działań
Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie przedstawiła regionalny komponent Kapitału Ludzkiego, czyli cele i działania, jakie mają być realizowane przez samorząd wojewódzki. Komponent centralny  zaprezentował Maciej Bielawski – doradca ROEFS.

Zakres działań, które będą finansowane przez Kapitał Ludzki jest bardzo szeroki, między innymi będą to działania wspierające podmioty gospodarki społecznej (np. ZAZ, KIS, spółdzielnie socjalne), świetlice socjoterapeutyczne, młodzieżowe kluby integracji (nowość – dla grup w wieku 15-25 lat, zagrożonych wykluczeniem), wolontariat. Duży nacisk położony jest na obszary wiejskie, szczególnie na opiekę przedszkolną w różnych formach, np. miniprzedszkola.

Bliższe informacje o Funduszu można będzie uzyskać w punkcie informacyjnym ROEFS, w ramach oferty Ośrodka.  

Dobry przykład współpracy z doradcami
Na zakończenie konferencji przedstawiciele starostwa powiatowego z Nowego Miasta zaprezentowali dwa projekty realizowane z funduszu unijnego, powstałe z inspiracji i przy pomocy doradców  z ROSZEFS (obecnie ROEFS). Oba dotyczą osób niepełnosprawnych i oba oparte są o lokalną koalicję podmiotów, w których obszarze działania znajdują się niepełnosprawni.

Oba projekty powstały w wyniku spotkania animacyjnego zorganizowanego przez ROSZEFS, a wszystkie wnioski napisane przez starostwo przy pomocy Ośrodka (w sumie były trzy) wygrały konkursy. Powiat nowomiejski bardzo sobie chwali tę współpracę i zamierza ją kontynuować.

Prezentacja projektów z Nowego Miasta


Dla pracowników współpracującym z niepełnosprawnym klientem

Pierwszy z projektów, noszący tytuł „Więcej umiem – lepiej pomagam”, skierowany jest do pracowników starostwa, PCPR, PUP, GOPS, DPS i organizacji pozarządowych. Obejmuje wielotematyczny cykl szkoleń i warsztatów, podnoszących wiedzę o potrzebach i usługach dla osób niepełnosprawnych, uczących pracy i współpracy z niepełnosprawnym klientem. W efekcie ma zniknąć bariera psychiczna pomiędzy pracownikami a klientami niepełnosprawnymi, ich potrzeby będą lepiej rozpoznawalne, podniesie się standard i poziom kultury pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Unikalna baza danych

Drugi projekt zakłada sporządzenie pełnej bazy danych o osobach niepełnosprawnych w powiecie nowomiejskim, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie zatrudnienia oraz opracowanie prognozy możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych w umiarkowanym i znacznym stopniu.
Zostaną tu przeprowadzone badania ankietowe wśród całej populacji osób niepełnosprawnych oraz w grupie losowo wybranych 1000 pracodawców.

Raporty z badań ankietowych zostaną przekazane do PCPR. Posłużą do przygotowania pełnej informacji dla instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi oraz do opracowania programów społecznych i kolejnych projektów. W realizację projektu zaangażowane jest całe społeczeństwo. Oprócz promocji w mediach  pomocą służą księża – informując o badaniach ankietowych i zachęcając do udziału w nich, sołtysi, szkoły, zakłady medyczne, Urząd Skarbowy. Ankieterzy ruszyli 1 marca.

Wartością dodaną projektu jest możliwość włączenia uzyskanej bazy danych do systemu zarządzania kryzysowego, co będzie bardzo pomocne np. w razie konieczności ewakuacji osób na wózkach inwalidzkich, głuchych czy niewidomych.
Oferta ROEFS w 2007 roku:

I. SZKOLENIA – realizacja kursów szkoleniowych:
Odbędzie się 85 dni szkoleń dla ponad 640 przedstawicieli ww. podmiotów. Szkolenia będą się odbywały w modułach jedno, dwu i trzy-dniowych, prowadzone będą przez akredytowanych trenerów Krajowego Ośrodka EFS oraz innych ekspertów (szkoleniowcami będą m.in. Małgorzata Samusjew, Bartłomiej Głuszak, Arkadiusz Jachimowicz, Elżbieta Kamińska, Maciej Bielawski).

Informacje na temat szkoleń: www.wim.ngo.pl,  www.eswip.elblag.pl, lub pod nr tel. 055 236 27 16.

II. DORADZTWO – pomoc animatora i doradców:
Animowanie polegające na  inicjowaniu powstawania projektów, partnerstw na rzecz rozwoju zasobów ludzkich;
Doradztwo ogólne polegające na świadczeniu pomocy z zakresu EFS, SPO RZL, PO KL, logiki projektowej;  
Doradztwo specjalistyczne polegające na świadczeniu pomocy w zakresie szczegółowych zagadnień prawnych m.in.: księgowości, zamówień publicznych, ustawodawstwa;

Konsultacje będą świadczone za pośrednictwem telefonów, poczty e-mailowej oraz bazy pytań składanych pod adresem: informacjaROSzEFS@eswip.elblag.pl.

III. INFORMACJA I PROMOCJA – usługi informacyjne i promocyjne:
prowadzony będzie Punkt Informacyjny – punkt pierwszego kontaktu dla klientów Regionalnego Ośrodka EFS;
odbędą się 2 konferencje: rozpoczynająca i podsumowująca projekt;
odbędą się 2 konferencje tematyczne;
odbędą się 4 spotkania informacyjne;
odbędzie się wizyta studyjna mająca na celu pokazanie w praktyce inicjatyw i partnerstw podejmowanych na rzecz rozwoju zasobów ludzkich;
wydane zostaną 3 numery pisma ”Pozarządowiec”;
prowadzona będzie strona internetowa zawierającej informacje dotyczące Regionalnego Ośrodka EFS  w Elblągu;
prowadzona będzie promocja projektu za pośrednictwem mediów lokalnych i regionalnych

Podstawowe informacje o Regionalnym Ośrodku EFS w Elblągu

Kierownik projektu: Elżbieta Kamińska, tel. 055 642 18 85, kom. 0 501 246 507, e-mail: ela@eswip.elblag.pl

Punkt Informacyjny: Elena Sokołowska, Dagmara Bielawska, tel./fax: 055 235 33 88
e-mail: informacjaROSzEFS@eswip.elblag.pl

Animator: Bartłomiej Głuszak, tel. 055 235 33 88, e-mail: bartek@eswip.elblag.pl

Koordynator szkoleń: Elżbieta Hajdukonis, tel. 236 27 16, e-mail: elah@eswip.elblag.pl

Punkt informacyjny ROEFS funkcjonuje w biurze ESWIP  Elblągu, przy ul Związku Jaszczurczego 17.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1495

Print Friendly, PDF & Email