DO KOGO PÓJŚĆ ZE SWOJĄ SPRAWĄ, CZYLI JAK DZIAŁA ADMINISTRACJA PUBLICZNA W NASZYM KRAJU

DO KOGO PÓJŚĆ ZE SWOJĄ SPRAWĄ, CZYLI JAK DZIAŁA ADMINISTRACJA PUBLICZNA W NASZYM KRAJU
Fot. Adminstrator

Już 15 lat żyjemy i załatwiamy swoje sprawy w nowej strukturze administracyjnej państwa –  jednak wciąż funkcjonowanie administracji publicznej, podział zadań pomiędzy organy rządowe i samorządowe, ich wzajemne zależności, dla wielu ludzi pozostają zagadką. Chcemy Wam, drodzy Czytelnicy, przypomnieć, jak zbudowana jest ta struktura, aby ułatwić poruszanie się w tej – dla wielu z nas ciągle nowej –  rzeczywistości ustrojowej.

W załączonym pliku PDF zamieszczamy ogólny schemat usytuowania poszczególnych szczebli władzy.

Proszę zwrócić uwagę na brak strzałek pomiędzy szczeblami  władzy samorządowej – samorząd na wszystkich szczeblach jest samodzielny: starostwo nie podlega urzędowi marszałkowskiemu, a urząd gminy nie podlega starostwu. Najwyższą władzą w naszym mieście jest Rada Miejska, która nikomu nie podlega. Władze samorządowe podlegają jedynie prawu.
Natomiast administracja rządowa ma swoją hierarchię: na jej czele stoi premier, a najniższym szczeblem jest wojewoda z urzędem wojewódzkim. Województwem rządzą dwie władze:↓ rządowa (wojewoda) i sejmik (na czele z marszałkiem), każda z nich ma przydzielone inne zadania.
W powiatach i gminach nie ma administracji rządowej. Niektóre zadania rządowe są zlecane administracji samorządowej na różnych szczeblach.
Jako obywatele wybieramy Parlament oraz Prezydenta Państwa, nie mamy natomiast bezpośredniego wpływu na to, kto będzie premierem i wojewodą.
W ramach administracji samorządowej od naszego wyboru zależy nie tylko skład rady gminnej, powiatowej i wojewódzkiej, ale i obsada urzędu wójta, burmistrza i prezydenta miasta.
Przypomnijmy, czym jest samorząd terytorialny: z definicji jest  to forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i decydują o realizacji zadań wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium, pod określonym ustawowo nadzorem państwa.
Zgodnie z zasadą „koszula bliższa ciału” sprawy bezpośrenio związane z naszym życiem załatwiamy najbliżej – w urzędach gminnych i powiatowych, a więc samorządowych.

Mamy jeszcze rok do wyborów samorządowych. Zacznijmy się przyglądać, jak ostatnio wybrani przedstawiciele dbają o interesy naszej elbląskiej wspólnoty. Warto pamiętać, że bez kontroli społecznej każda władza łatwo się demoralizuje, a i przyszłym wyborcom przyda się też trochę wiedzy o lokalnych problemach, sukcesach i porażkach, szansach i zagrożeniach na przyszłość.  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 554

Print Friendly, PDF & Email