„Dobry pracownik nie ma wieku”

„Dobry pracownik nie ma wieku”
Fot. Pixabay

Od stycznia warszawski Urząd Pracy rozpoczął projekt pilotażowy „Dobry pracownik nie ma wieku”. To szansa dla warszawskich emerytów na szkolenia, dodatkową pracę i zarobki oraz ponowne wejście na rynek pracy.

Firmy zatrudniające seniorów mogą liczyć na wiele korzyści, zyskując dobrego pracownika wraz z dofinansowaniem. A seniorzy, to coraz częściej dostrzegana grupa potencjalnych kandydatów do pracy.

Emeryt w pracy – to dobry pomysł

Adresatami projektu są, więc dwie grupy – osoby w wieku emerytalnym, chcące być nadal aktywne zawodowo, a także pracodawcy gotowi je zatrudniać. Pilotaż „Dobry pracownik nie ma wieku” ma sprawdzić, na ile możliwy jest powrót tej grupy kandydatów na rynek pracy oraz jakie warunki i rozwiązania mogą temu sprzyjać. Jest realną szansą na znalezienie pracy przez osoby starsze, zaangażowane i odpowiedzialne, które mogą wiele zaoferować pracodawcom.

Praca na emeryturze się opłaca – są to dodatkowe zarobki, możliwość podzielenia się doświadczeniem, rozwój osobisty i aktywne wypełnienie dnia. Projekt łączy seniorów z pracodawcami, którzy będą mogli liczyć na wiele rozwiązań obniżających koszty pracy, a także wzajemnie udowodnić, że tak naprawdę „Dobry pracownik nie ma wieku” – bo liczą się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i życiowe.

Rozwój i dofinansowanie

Osoba w wieku emerytalnym przystępując do projektu będzie mogła skorzystać ze wsparcia przygotowującego ją do pracy. Nacisk położony jest na aktywne uczenie się poprzez staże i szkolenia zawodowe. Seniorzy, który trafią do projektu, odbędą nie tylko szkolenia włączające ich cyfrowo i przybliżające dzisiejszy rynek pracy, ale też indywidualne szkolenia zawodowe, pod kątem wymagań przyszłej pracy. Przedsiębiorcy, którzy otworzą się na nową grupę pracowników uzyskają korzystne dofinansowanie do wynagrodzenia przez pół roku w kwocie 1500 zł miesięcznie, a organizując krótkie, dwumiesięczne staże będą mieć możliwość poznania kandydata i przekonania się o tym, że to bardzo dobry wybór. Pracodawca nie ponosi kosztów stażu, ponieważ stypendium stażowe wypłaca Urząd Pracy, a kandydat pozna nowe miejsce pracy, konieczne wymagania na danym stanowisku i sprawdzi, czy może oraz czy chce kontynuować współpracę.

Projekt realizuje Urząd Pracy m.st. Warszawy, a oferowane wsparcie finansowane jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Wykluczeni z powodu wieku

Przez najbliższe 12 miesięcy projekt pilotażowy przetestuje różne formy wsparcia dla seniorów i pracodawców. Rekrutacja już ruszyła! Przez pierwsze dwa dni biuro projektu odwiedziło 20 osób, w tym 15 kobiet i 5 mężczyzn, zdecydowanych na podnoszenie swych kwalifikacji i chętnych do pracy. Były to osoby z wykształceniem średnim lub wyższym, reprezentanci różnych zawodów, szukający pracy w biurze, ochronie, obsłudze klienta, w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na 1⁄2 etatu, ale też i w pełnym wymiarze, w zależności od potrzeb oraz możliwości zdrowotnych i rodzinnych. Wiele z tych osób doświadczyło wykluczenia z rynku pracy, właśnie ze względu na wiek.

Coraz starsze społeczeństwo

Prognoza ludności Polski do 2050 r. wskazuje, że procentowy udział osób w wieku 60 lat i więcej w całej populacji będzie się zwiększać odpowiednio w 2030 r. – do 29,0 %, w 2040 r. – 34,4% a w 2050 r. osoby te będą reprezentować aż 40,4% całej ludności Polski. Tendencja starzenia się społeczeństwa jest przy tym wyższa w miastach. W Warszawie w 2050 r. na milion osób w wieku produkcyjnym przypadało będzie 500 tys. emerytów.

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym wyzwaniem dla rynku pracy i dla gospodarki. Już blisko co piąta osoba w Unii Europejskiej, czyli ok. 100 mln ludzi, ma 65 lat i więcej. Na każdą z nich przypadają mniej więcej trzy osoby w wieku produkcyjnym. Jeżeli ten trend nie zmieni się, obciążenie systemu zabezpieczeń społecznych może być wyższe niż możliwości rynku pracy i populacji osób w wieku produkcyjnym.

Jednocześnie warto pamiętać, że dziś w Europie pracuje średnio ok 40-50 % emerytów, podczas gdy w Polsce aktywnych zawodowo jest jedynie ok 16-17 %. Połowa emerytów w Warszawie to osoby, które stosunkowo niedawno opuściły rynek pracy – liczą 60-70 lat – jest ich około 250 tysięcy, a część z nich chciałaby nadal pracować.

Więcej szczegółów na stronie warszawa.praca.gov.pl/dobrypracownik – Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia można również napisać do realizatorów projektu na adres: dobrypracownik@up.warszawa.pl lub zadzwonić pod specjalną infolinię: 22 391 13 00 (centrala) i wybrać nr 3. Informacje o projekcie są również publikowane na Facebooku warszawskiego Urzędu Pracy.

Print Friendly, PDF & Email