72-latek na wózku potrącony na przejściu dla pieszych

72-latek na wózku potrącony na przejściu dla pieszych
Fot. Lubuska Policja

Sytuacje, gdy dochodzi do potrąceń osób z niepełnosprawnościami są rzadkością, jednakże powinniśmy pamiętać, że także osoby z ograniczeniami są zgodnie z przepisami pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i powinniśmy zwrócić na nie uwagę w ruchu ulicznym. Pieszy na przejściu, a do nich zaliczamy osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, nigdy nie powinien być zaskoczeniem dla kierującego, który ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić mu pierwszeństwa. Niestety w poniedziałek (17 lipca) w Sulechowie, na przejściu dla pieszych doszło do potrącenia osoby poruszającej się na wózku – zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery miejskiego monitoringu.

Zielonogórscy policjanci cały czas przypominają o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Ważne jest dostosowanie prędkości do natężenia ruchu, pory dnia i panujących warunków atmosferycznych, a także rozważna jazda oraz wzajemny szacunek. Ważna jest odpowiednia koncentracja, bo jazda samochodem w ruchu ulicznym jest czynnością trudną i wymagającą skupienia, żeby nie popełnić błędu. Niestety błędy się zdarzają i wtedy dochodzi do różnych zdarzeń drogowych – jedno z nich zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu w Sulechowie. W poniedziałek (17 lipca) około godziny 12:00, na wyznaczonym przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej kierujący Toyotą potrącił mężczyznę poruszającego się na wózku inwalidzkim. Jak tłumaczył policjantom 43-letni kierujący, nie zauważył znajdującego się już na przejściu jadącego na wózku inwalidzkim 72-latka. W tym przypadku niezwykle pomocne w ustaleniu okoliczności zdarzenia okazały się kamery monitoringu miejskiego, które zarejestrowały jego przebieg. Pomimo, że zderzenie samochodu i wózka, a następnie upadek na jezdnię wyglądały bardzo poważnie, 72-latek nie odniósł poważniejszych obrażeń i zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i skierowali wniosek o ukaranie do sądu w Sulechowie.

– Pamiętajmy o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, a o szczególną ostrożność prosimy w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo tych właśnie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas, a odpowiedzialne zachowanie na drodze, pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji! Pieszych natomiast prosimy o to aby przed wejściem na przejście upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, ale także aby byli czujni znajdując się już na przejściu – wskazują policjanci.

podinspektor Małgorzata Stanisławska
Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze
Print Friendly, PDF & Email