Zdrowie: Groźne upały

Zdrowie: Groźne upały

– Upały nie ustępują i cały czas dają o sobie znać. W najbliższych dniach termometry pokazywać będą ponad 30 stopni w cieniu – alarmuje MSWiA, przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pogoda cieszy urlopowiczów, ale nawet oni muszą być świadomi niebezpieczeństwa, z jakim wiążą się wysokie temperatury (szczególnie groźne dla osób starszych oraz niemowląt i małych dzieci). Udar i poparzenie słoneczne to nie jedyne konsekwencje, jakie mogą nas spotkać, jeśli nie zadbamy o siebie.

Powinniśmy unikać przebywania w pełnym słońcu, wychodzenia z domu w godzinach popołudniowych i zbędnego wysiłku fizycznego. Gdy już jesteśmy poza domem, warto zadbać o odpowiednie nakrycie głowy i lekkie, przewiewne ubrania. Musimy pamiętać o tym, by pić wystarczająco dużo wody. Mając na uwadze to, że upały osłabiają naszą koncentrację, należy zachować szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem (w którym pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt). Szukajmy ochłody, ale podczas odpoczynku nad wodą musimy wyjątkowo uważać  – w Polsce od początku sierpnia utonęło już 49 osób.

– Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych. Pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu – przestrzega MSWiA, apelując o rozsądek.

Źródło: mswia.gov.pl

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18594 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.