Prof. Horban: Zaszczepienie osób powyżej 80 lat powinno potrwać ok. 2 miesięcy

Prof. Horban: Zaszczepienie osób powyżej 80 lat powinno potrwać ok. 2 miesięcy
Fot. Pixabay

Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać ok. 2 miesięcy – poinformował w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Ocenił, że realne jest zaszczepienie do końca II kwartału 2021 r. wszystkich seniorów powyżej 60 lat.

W Radiu Zet zapytano prof. Horbana, do kiedy potrwa szczepienie seniorów z grupy 80 plus.

– Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej – odpowiedział. Dodał, że w tej grupie jest mniej więcej 1,7 mln osób i prawie wszyscy powinni zostać zaszczepieni.

– Jeżeli mamy w tej chwili na razie 360 tys. szczepionek na tydzień, dzieląc przez 2, to jest 180 tys. 180 tys. razy 4 to 720 tys. Czyli to powinno być około dwóch miesięcy – wyliczył.

Pytany o szczepienie wszystkich seniorów powyżej 60 lat, powiedział, że może to potrwać „ho, ho i jeszcze trochę”.

Zapytany, co to oznacza wyjaśnił, że w grupie tej jest mniej więcej 10 mln ludzi. Jeżeli będziemy mieli milion szczepionek miesięcznie, to szczepienia potrwają 10 miesięcy.

– Jeżeli będziemy mieli 2 mln szczepionek, to mamy 5 miesięcy – dodał.

Na pytanie, czy realny jest scenariusz, że do końca II kwartału 2021 r. uda się zaszczepić wszystkich seniorów, odpowiedział: „myślę, że to jest absolutnie realne, bardzo możliwy sen. Może nawet, jak się uda, to wcześniej”.

Jeśli chodzi o szczepienia osób z ostatniej grupy, to według niego będą się one mogły zaczepić jeszcze w tym roku.

– Możliwości produkcyjne firm produkujących szczepionki będą rosły z miesiąca na miesiąc – wskazał.

O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. (PAP)

Katarzyna Krzykowska
Print Friendly, PDF & Email