Prof. Horban: Ten tydzień jest decydujący. Jak będzie 15 tys. zakażeń w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze

Prof. Horban: Ten tydzień jest decydujący. Jak będzie 15 tys. zakażeń w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze
Fot. Adam Guz / KPRM

Najbardziej decydujący jest obecny tydzień. Liczba zakażeń powinna spadać. – Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze – powiedział w poniedziałek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Na antenie TVP Info prof. Horban pytany był o stan epidemii w Polsce. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem sytuacji nie jest liczba osób z dodatnim wynikiem testu, ale liczba zajętych łóżek w szpitalach oraz pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

– Najważniejsza jest liczba pacjentów wymagających hospitalizacji i liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, czyli liczba zajętych respiratorów. To jest miarą rzeczywistego rozmiaru epidemii, ponieważ to są twarde dane – zaznaczył lekarz.

Prof. Horban zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach Polska była na tzw. plateau – ponad 20 tys. osób zakażonych dziennie.

– Naszym zmartwieniem było, żeby nie było więcej, żeby liczba hospitalizowanych nie przekroczyła liczby dostępnych łóżek. W tym momencie, kiedy mamy tyle samo, a nawet z lekkim spadkiem, być może już jesteśmy na krzywej opadającej – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19.

Odnosząc się do zachowań obywateli prof. Horban zwrócił uwagę, że coraz więcej osób zamiast maseczek nosi różnego rodzaju zasłonki. One, jak podkreślił – przed niczym nas nie chronią.

Pytany o rekomendacje na święta Bożego Narodzenia główny doradca premiera ds. COVID-19 powiedział, że „na pewno nie będą to normalne święta i normlany sylwester, bo ta epidemia w ciągu miesiąca nie ma szans na wygaśnięcie”. – Na razie jest jeszcze dużo czasu. Jeżeli liczba nowo zdiagnozowanych przypadków będzie malała – dojdzie do kilku tysięcy dziennie, to już jesteśmy w domu, ale bardzo trudno jest prorokować. Wszystko zależy od zachowania się ludzi – powiedział prof. Horban.

Podkreślił, że najbardziej decydujący jest obecny tydzień. Powinno spadać. Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze – oświadczył.

Pytany o inny scenariusz, prof. Horban wyjaśnił, że większe ograniczenia powinny być konsultowane ze społeczeństwem. – Trzeba przekonać ludzi do konieczności tego typu ograniczeń – zaznaczył. Dodał, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, ponieważ najtrudniej przechodzą infekcję. (PAP)

Magdalena Gronek
Print Friendly, PDF & Email