Jak oswoić się ze śmiercią? Bezpłatne spotkania dla seniorów w Łodzi

Jak oswoić się ze śmiercią? Bezpłatne spotkania dla seniorów w Łodzi
Fot. Marcus Aurelius / Pexels

Czy można oswoić śmierć i żałobę? To sytuacje nieuniknione. Seniorzy będą mogli o nich porozmawiać na trzech zaplanowanych spotkaniach. Pierwsze odbyło się wczoraj (4 października).

Czy o przemijaniu i śmierci można mówić bez patosu, a nawet żartobliwie? Antoni Kroh, korzystając ze swej imponującej wiedzy etnograficznej i pasji bibliofilskiej, proponuje takie właśnie spojrzenie w książce „Anioł śmierci z kilku stron”. Opowieść o śmierci z perspektywy kultury wysokiej i tradycyjnej, historie ze spotkań terenowych, góralskie opowieści i anegdoty – to tylko mała część sposobów, po które sięga Antoni Kroh, by zmierzyć się z tematem śmierci i przemijania. Spotkanie z autorem książki było okazją do posłuchania części z tych historii i otwartej rozmowy o tym, co ostateczne.

Pierwsze spotkanie odbyło się w środę w Bibliotece Wolność przy pl. Wolności 4.

Dyskusja z pisarką

Kolejne spotkanie w bibliotece zaplanowane jest na 25 października. Tym razem będzie to dyskusja z pisarką Mirą Marcinów. Jej „Bezmatek” to opowieść o stracie, pożegnaniu, bliskości, o relacji matki i córki, która nie kończy się wraz ze śmiercią. To książka dla matek, córek i wszystkich, którzy chcą porozmawiać o śmierci, ale nie mają z kim, nie wiedzą, jak albo zwyczajnie boją się podjąć temat.

O śmierci przy kolacji”

Ostatnie spotkanie odbędzie się w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Pomorskiej 11. „O śmierci przy kolacji” – przy wspólnym gotowaniu i jedzeniu zebrani seniorzy będą mogli porozmawiać o zmarłych bliskich: jacy byli, dlaczego brakuje im ich przy stole, o tym, czego nie zdążyli im powiedzieć. Spotkanie jest bezpłatne, ale są wymagane zapisy z uwagi na dostępność miejsca. Można zapisać się pod numerem telefonu: 516 827 053.

Spotkania realizowane są w ramach Mikrograntów dla Seniorów. Organizatorami są: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, Fundacja „Na progu”, Biblioteka Wolność i Centrum Aktywności Lokalnej.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email