20 października 2023 r. obchodzony jest Europejski Dzień Seniora oraz Światowy Dzień Osteoporozy. Podczas sesji Rady Miasta Torunia radni przyjęli prezydencki projekt uchwały w sprawie programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2023-2025 pn. „Mocne Kości Do Starości”.
Światowy Dzień Osteoporozy został ustanowiony 20 października 1996 r. przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF). Głównym celem Światowego Dnia Osteoporozy jest zwrócenie uwagi na rosnącą liczbę osób borykających się z tą chorobą. Osteoporoza to stan chorobowy charakteryzujący się ubytkiem masy kostnej oraz osłabieniem struktury przestrzennej kości.
Z myślą o osobach zmagających się z osteoporozą Gmina Miasta Toruń uchwaliła program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2023-2025 pn. „Mocne Kości Do Starości”.
W lutym 2023 r. miasto przystąpiło do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez gminy w obszarze edukacji w zakresie osteoporozy i wczesnego wykrywania osteoporozy. Toruń uzyskał dzięki temu dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł, co stanowi 80% kosztów realizacji całego programu. Całkowity koszt jego realizacji w latach 2023-2025 wyniesie 500 tys. zł.
Program będzie realizowany na terenie Gminy Miasta Toruń po raz pierwszy. Jego głównym celem jest uzyskanie lub utrzymanie wysokiego poziomu wiedzy z zakresu profilaktyki osteoporozy oraz zapobiegania złamaniom osteoporotycznym, obejmującej zagadnienia teoretyczne i praktyczne wśród 60% uczestników programu.
Program skierowany jest do:
- personelu medycznego zaangażowanego w realizację programu, który będzie miał kontakt ze świadczeniobiorcami
- mieszkańców gminy powyżej 50. roku życia (działania nakierowane na profilaktykę obejmą 11 500 tys. osób)
- kobiet w wieku do 65. lat
- uczestników programu, u których ryzyko poważnego złamania osteoporotycznego ocenionego narzędziem FRAX jest ≥ 5% (1000 kobiet)
- każdego świadczeniobiorcy, który w ramach programu uzyskał wynik pomiaru BMD za pomocą DXA (1000 kobiet)
W ramach programu odbędą się szkolenia personelu medycznego, działania informacyjno-edukacyjne, oceny ryzyka poważnego złamania osteoporotycznego narzędziem FRAX, pomiary BMD za pomocą DXA, lekarskie wizyty podsumowujące.
Więcej szczegółów znajduje się TUTAJ