Tomasz Gorczyca otrzymał statuetkę w kategorii Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami w drugiej edycji konkursu Mazowiecki Gentleman D. 2022.
Mazowiecki Gentleman D. to konkurs organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej jako promocja aktywnych, odważnych i ambitnych osób z niepełnosprawnościami, a także tych, którzy przełamują stereotypy dotyczącego tego środowiska.
Inicjatywa ta jest autorskim uzupełnieniem dotychczasowych edycji przeznaczonych tylko dla kobiet i dziewczyn. W tym roku odbywa się po raz drugi pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
Kandydaci byli zgłaszani w sześciu kategoriach:
- Dobry Start,
- Kultura i Sztuka,
- Sport,
- Życie Społeczne,
- Życie Zawodowe,
- Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami.
Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 14 czerwca w Zespole Pałacowo-Parkowym w Jabłonnie.
Tomasz Gorczyca na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami aktywnie działa od 2001 r., kiedy podjął pracę w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku. Później pracował w Biurze Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Płocka, a od 2009 roku był Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych. Od września 2021 r. jest dyrektorem w nowo powstałym Zakładzie Aktywności Zawodowej.
Przez wiele lat swojej pracy zyskał duże zaufanie w środowisku osób z niepełnosprawnościami.
Jest człowiekiem niezwykle empatycznym i otwartym, a wrażliwość na potrzeby innych sprawia, że cieszy się zaufaniem osób z niepełnosprawnościami. Angażuje się w niesienie pomocy i często podejmuje działania wykraczające poza zakres jego obowiązków, z potrzeby serca. – Należy mieć niekończące się pokłady pozytywnej energii, którą chce się dzielić z osobami z niepełnosprawnościami – podkreśla Tomasz Gorczyca, zapytany o to, co motywuje go do działania.
Zarządzany przez niego Zakład Aktywizacji Zawodowej, utworzony przez samorząd Płocka, jest wyjątkowym miejscem na mapie miasta. Umożliwia osobom z niepełnosprawnościami szansę funkcjonowania na rynku pracy. Aktualnie zatrudnia 22 osoby z niepełnosprawnością, w tym trzynaście osób z orzeczeniem w stopniu znacznym i dziewięć z orzeczeniem w stopniu umiarkowanym.
W zakładzie, oprócz rehabilitacji zawodowej, prowadzona jest także rehabilitacja społeczna i lecznicza, a pracownicy zdobywają nowe umiejętności, zarabiają i uczą się samodzielności. Dzięki temu, że mają pracę, mogą także budować poczucie własnej wartości.