Zwiększ myślenie, zmniejsz prędkość. „Majówka” może być bezpieczna

Zwiększ myślenie, zmniejsz prędkość. „Majówka” może być bezpieczna
Fot. Lubuska Policja

Piękna pogoda, długi majowy weekend, zakończona pandemia. To czynniki, które w wyjątkowy sposób będą determinować tegoroczne wyjazdy. Rozrywka i odpoczynek mogą iść w parze z bezpieczeństwem, ale do tego potrzebna jest odpowiedzialność. Czy będzie ona wystarczająca? Pomogą w tym policjanci, którzy rozpoczynają wzmożone działania, mające zapewnić bezpieczeństwo.

Rozpoczyna się zbieg dni wolnych. O majówce w polskiej tradycji nie trzeba za wiele pisać. To czas zawsze z niecierpliwieniem oczekiwany przez wszystkich. Pogoda, zaawansowana wiosna, grille, spotkania, zabawy, imprezy rozrywkowe, kulturowe czy sportowe. Po okresie dwuletniej pandemii radość jest tym bardziej spotęgowana. Niemniej zawsze po zakończeniu „majówki” przychodzi czas refleksji. Policyjne statystyki szybko przekonują nieprzekonanych, że nieszczęść i ludzkich tragedii jest zbyt wiele.

Dlatego to czas wytężonej pracy dla wszystkich policjantów, którzy w całodobowych służbach dbać będą o bezpieczeństwo. – Z ich strony zawsze jest gwarancja dobrze wykonanej pracy. Ale to może okazać się niewystarczające. Po drugiej stronie musi być zdrowy rozsądek, odpowiedzialność i pokora. Sporo pracy będą mieli policjanci ruchu drogowego. Dlatego, że w tym czasie ruch na drogach zawsze gęstnieje, a nie zawsze za kierownicą siadają kulturalni kierowcy. Tutaj ze strony Policji zawsze idzie jasny i czytelny przekaz – odpowiedzialny kierowca może liczyć na cenne wskazówki i porady. Natomiast dla drogowych piratów nie będzie taryfy ulgowej – wskazują policjanci.

Wzmożone patrole drogówki będą widoczne na drogach głównych, ale także na tych regionalnych, tych o mniejszym natężeniu ruchu. Policjanci wyposażeni w alkomaty i testery narkotykowe będą sprawdzać stan psychofizyczny kierowców. W tym aspekcie nie będzie tolerancji dla osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę, będąc pod działaniem alkoholu czy środków psychoaktywnych.

– Jednocześnie przypominamy, o możliwości sprawdzenia trzeźwości o każdej porze w komendach i komisariatach Policji. Mundurowi w „białych czapkach” będą zwracać uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Kontrolowana będzie również prędkość z jaką poruszają się kierowcy. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, dlatego na ten problem policjanci będą zwracać szczególną uwagę. Na te i inne wykroczenia drogowe, wpływające na nasze bezpieczeństwo mundurowi będą reagować natychmiastowo i stanowczo – zaznaczają mundurowi.

Oprac. red. / policja.pl
Print Friendly, PDF & Email