ZUS szybko rozpatruje wnioski o 500 plus

ZUS szybko rozpatruje wnioski o 500 plus
Fot. pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już 82 proc. świadczeń 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Rodzice i opiekunowie złożyli ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. ZUS zachęca do składania wniosków przez aplikację mZUS. Na Warmii i Mazurach złożono prawie 62,5 tys. wniosków.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

– Według danych z poniedziałkowego poranka rodzice i opiekunowie złożyli już ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. Przyznaliśmy już 82 proc. świadczeń. Liczba dzieci, na które przyznaliśmy świadczenie przekroczyła 2,2 mln. Cały proces przebiega sprawnie – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wnioski na świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców.  500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

– Zachęcam rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store – mówi Anna Grabowska,  regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

– Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem – dodaje rzeczniczka

Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca.

Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Print Friendly, PDF & Email