ZUS przelał pierwsze środki na nowy okres świadczeniowy 500+

ZUS przelał pierwsze środki na nowy okres świadczeniowy 500+
Fot. mat. prasowe

1 czerwca tego roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy „Rodzina 500 plus”, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze trafiają już na konta rodziców. – W tym tygodniu ZUS przeleje łącznie blisko 600 mln zł – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nabór wniosków na ten okres trwał od 1 lutego tego roku.

– Wczoraj ZUS zrealizował pierwsze wypłaty. Na konta rodziców trafiło około 312 mln złotych. Dzisiaj w kolejnej transzy przelanych zostanie około 275 mln zł. To oznacza, że łącznie ZUS przeleje w tym tygodniu blisko 600 mln zł – mów profesor Uścińska.

Jak dodaje prezes ZUS, świadczenie wychowawcze jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500+, a ośrodki gminne lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja br.

– Przejęcie realizacji programu „Rodzina 500+” przez Zakład odbyło się zatem stopniowo, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Dziś można powiedzieć, że ten etap przejściowy się zakończył i tylko ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu – mówi prof. Uścińska.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Natomiast rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

– Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. Sami oni decydują kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach

Każdy rodzic będzie mieć stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności będzie przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Kolejne terminy wypłat to 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.

Print Friendly, PDF & Email