ZUS: Prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik

ZUS: Prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik
Fot. Anna Shvets / Pexels

Na elektroniczne legitymacje ZUS przestawił się w 2023 roku. Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób. Także seniorzy uznali, że plastik już nie jest na topie.

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów z ZUS. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie.

– Wystarczy mLegitymację pokazać na ekranie smartfonu. W ten sposób senior potwierdza, że jest uprawniony zarówno do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych jak i przysługujących mu ulg oraz zniżek np. na bilety komunikacyjne czy do kina – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim. – Używając mLegitymacji nie trzeba już pamiętać o tym, by zabrać ze sobą plastikową kartę emeryta-rencisty – dodaje.

Jak zainstalować mLegitymację?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2023 r. wystawia tylko elektroniczne legitymacje automatycznie wszystkim nowym emerytom, rencistom. Aby z niej korzystać najpierw trzeba ją zainstalować na swoim smartfonie. Znajdziemy ją w aplikację mObywatel. Po zalogowaniu należy kliknąć opcje „dodaj dokument” i wybrać z listy dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

– Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – tłumaczy Kowalska-Matis.

Plastikowa czy elektroniczna

Senior, który już posiada plastikową legitymację emeryta i rencisty, może również mieć dostęp do elektronicznej wersji. Znajdzie ją w aplikacji mObywatel, a sposób pobrania jest taki sam jak w przypadku „nowego” emeryta.

Rzeczniczka wskazuję, że wprawdzie klienci mogą korzystać zarówno z plastikowej legitymacji, jak i wersji elektronicznej, ale zauważalna jest tendencja do rezygnacji z wersji plastikowej, Elektroniczną legitymację senior ma zawsze pod ręką, we własnym smartfonie.

Print Friendly, PDF & Email