ZUS Pomorskie: W ferie skorzystaj z bonu turystycznego

ZUS Pomorskie: W ferie skorzystaj z bonu turystycznego
Fot. pixabay.com

Rozpoczynjące się na Pomorzu ferie to znakomita okazja, żeby skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Można dzięki niemu opłacić wyjazd na narty czy zimowisko. Na mieszkańców Pomorza czeka jeszcze nieco ponad 40 tys. nieaktywowanych bonów, a ponad 106 tys. nie zostało wykorzystanych w całości.

Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia 2020 r. Bon przysługuje na dziecko, które ma prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością 1000 zł.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski oraz jednodniowe wycieczki wraz z atrakcjami przewidzianymi w ramach danej oferty np. przewodnikiem bądź transportem. Płatności bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 28 tys. w całym kraju, a na Pomorzu przeszło 6 tys. Ich listę można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel. Podmioty turystyczne z Pomorza przyjęły do tej pory płatności na ponad 519 mln zł. To drugi wynik w kraju po Małopolsce.

Aby otrzymać bon nie trzeba składać wniosku. Jest on dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie na wskazany numer telefonu.

Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, a chcą skorzystać z bonu, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez internet, albo w każdej placówce ZUS.

Mieszkańcy Pomorza wykorzystali w całości ponad 175 tys. bonów turystycznych na łączną kwotę ponad 193 mln.

Płatności przy użyciu Polskich Bonów Turystycznych można robić do 31 marca 2023 r.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email