ZUS: Kolejne firmy zwolnione z obowiązku opłacania składek

ZUS: Kolejne firmy zwolnione z obowiązku opłacania składek
Fot. Mateusz Misztal

Prawie 300 przedsiębiorców zostało zwolnionych z obowiązku opłacania składek w ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej. Kwota umorzonych należności to ponad pół miliona złotych – poinformowała w poniedziałek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 17 stycznia tego roku przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy.

– W ramach tych przepisów już 327 przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, a około 1,5 o świadczenie postojowe – wskazała prof. Uścińska w wypowiedzi dla PAP.

Poinformowała, że do przedsiębiorców trafiły już pierwsze pieniądze. – 286 przedsiębiorców zostało zwolnionych z obowiązku opłacania składek. Łączna kwota tych umorzeń wyniosła 562 tys. zł – przekazała prof. Uścińska.

– Kolejne ponad 589 płatników składek otrzymało łącznie około 1,2 mln zł w ramach świadczenia postojowego – dodała prezes ZUS.

Przepisy o świadczeniu postojowym i zwolnieniu ze składek weszły w życie w poniedziałek 17 stycznia 2022 r. Rozwiązania te znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów. Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 r. (RDZ-B7). Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 r.

O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone następującymi kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności): 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Aby skorzystać z tego wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Wniosek o to świadczenie (RSP-DD7) mogą złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 r. a najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Świadczenie postojowe sześciokrotnie mogą otrzymać podmioty oznaczone następującymi kodami PKD: 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

ZUS zaznaczył, że jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić, zostanie pomniejszona. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email