ZUS: 2,7 mln wniosków o „300 plus”

ZUS: 2,7 mln wniosków o „300 plus”
Fot. Pixabay

W ciągu dwóch miesięcy na Warmii i Mazurach rodzice i opiekunowie złożyli ponad 101 tysięcy wniosków o „300 plus”. Kwota wypłaconego świadczenia to ponad 40 mln zł. W całym kraju wpłynęło 2,7 mln wniosków, a na konta rodziców i opiekunów trafiło ponad 1 mld 77 mln zł.

– Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na każde uczące się dziecko do ukończenia przez nie 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do ukończenia 24 lat. Kwota świadczenia to 300 zł. Na wypłatę świadczenia mogą też liczyć uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Świadczenie nie obejmuje dzieci uczących się w tzw. zerówkach oraz studentów – wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Środki z programu „Dobry start” mogą być przeznaczone za zakup podręczników, przyborów szkolnych czy inne rzeczy potrzebne do nauki.

Wniosek o „300 plus” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

– Rodzice, którzy złożyli poprawnie wypełniony wniosek o 300 plus do końca sierpnia, otrzymają środki do końca września. Ci, którzy złożą wnioski w kolejnych miesiącach, otrzymają świadczenie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Ważne, aby nie przegapić ostatecznego terminu składania wniosków, bo inaczej świadczenie przepadnie. O „300 plus” na każde uczące się dziecko można wnioskować do końca listopada. Złożenie wniosku po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności – dodaje rzeczniczka.

Print Friendly, PDF & Email