Zupy disco i dużo więcej – na Światowy Dzień Żywności w Elblągu

Fot. Teresa Bocheńska

W ramach obchodów Światowego Dnia Żywności w Elblągu odbył się piknik, na którym serwowano pożywne i smaczne zupy ugotowane z produktów uratowanych od zmarnowania i wiele innych potraw przyniesionych przez dołączających się do akcji elblążan. Goście pikniku – osoby bezdomne, potrzebujące pomocy i po prostu ciekawe mogły najeść się do syta i jeszcze wziąć co nieco na potem.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Żywności w Elblągu miały postać pikniku na Placu Dworcowym i odbyły się w wigilię tego Dnia – w piątek 15 października po południu.

Przygotowania zaczęły się kilka dni wcześniej od ustaleń, kto będzie uczestniczył, co planuje oraz zebrania potrzebnych produktów spożywczych. To ostatnie było rolą Banku Żywności.

Podczas pikniku serwowane były zupy ugotowane głównie z tzw. niehandlowych produktów pozyskanych z sieci handlowych i od producenta warzyw dostarczonych przez Bank Żywności, a gotowały je: stowarzyszenie Wystarczy Jeden Uśmiech przy pomocy pracowników Banku Żywności w kuchni użyczonej przez restaurację „Czwórka” (zupę kalafiorową), Chrześcijańska Misja Teen Challenge w Elblągu oraz uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych.

Piątkowe popołudnie pogodę miało nie najlepszą, czasami deszczową, mimo to plac był pełen piknikowych gości, wśród których były nie tylko osoby bezdomne, ale i inne potrzebujące pomocy oraz grupa mieszkańców miasta po prostu zaciekawiona tą akcją.

Do organizatorów przyłączyła się piekarnia Tradycyjna serwując świeżo upieczone bułeczki, Stowarzyszenie Integracyjne „Razem” z pierogami, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 z kilkoma blachami ciast oraz osoby prywatne: pani Edyta Kosteluk z rodziną przyniosła 10 l potrawki z ryżem, pani Anna Żabińska dwa rodzaje gulaszu i ciasta, pani Agnieszka MM – barszcz ukraiński, pani Kasia Stosik naleśniki. Do tego wszystkiego Bistro Korytko dołożyło zupę cebulową, kapuśniak, zupę chłopską, kompot i ryż z jabłkami. Potrawy serwowali wolontariusze z ZSG, a było to możliwe dzięki firmie KRAM, która zakupiła i podarowała jednorazowe naczynia i sztućce. Jak widać, menu było urozmaicone i każdy mógł znaleźć jakiś przysmak dla siebie.

Wielkie kotły, które trudno było udźwignąć, opróżniły się do dna. Nic się nie zmarnowało. Pomimo nieciekawej i mokrej aury atmosfera była pogodna, pełna życzliwości i uśmiechu. Była też strawa dla ducha – zespół muzyczny Teen Challenge grał i śpiewał znane pieśni religijne, którym wtórowali piknikowi goście znad tacek, kubków i misek.

Było to naprawdę godne uczczenie Dnia Żywności.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE, BY OBEJRZEĆ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email