Żonkilowe Pola Nadziei z niezwykłym gościem

Żonkilowe Pola Nadziei z niezwykłym gościem
Fot. Krzysztof Wójcik

Nadeszła wiosna, a z nią nowe wyzwania, projekty, nowa nadzieja. Dla mieszkańców Hospicjum Elbląskiego właśnie nadzieja jest najważniejsza. Jak co roku i tym razem elblążan zjednoczy jeden cel – niesienie nadziei tym, którzy szczególnie jej potrzebują. Niebawem ruszają Pola Nadziei, jedna z największych elbląskich akcji charytatywnych.

Pola Nadziei zapoczątkowane w 1988 roku w Edynburgu to społeczno-charytatywna akcja pomocy nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu stworzonego przez Fundację Marie Curie Cancer Care jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów, propagowanie idei opieki hospicyjnej oraz uwrażliwianie społeczeństwa na los cierpiących ludzi.

Co roku w październiku na całym świecie sadzi się cebulki żonkili przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, wolontariusze kwestują na rzecz hospicjum. Ofiarodawcy za przekazany datek otrzymują kwiat żonkila – symbol nadziei. W Elblągu Pola Nadziei, organizowane przez Hospicjum Elbląskie im. Aleksandry Gabrysiak,  odbywają są nieprzerwanie od 2004 roku.

W ramach akcji wolontariusze wręczać będą żonkile mieszkańcom Elbląga i okolicznych miejscowości – kwesta odbywać się będzie na ulicach, przy parafiach i sklepach wielkopowierzchniowych. To jednak nie wszystko, co przygotowali organizatorzy.

W ramach tegorocznych Pól Nadziei odbędzie się druga edycja Biegu Nadziei. Tym razem, w przeciwieństwie do poprzedniego, spontanicznego biegu, przygotowana jest profesjonalna trasa, z pomiarem czasu i nagrodami. Organizatorzy przewidują dwa główne dystansy: 11 km i 5,5 km – oba do pokonania w czasie 1 godz. i 40 min. Ponadto, dla najmłodszych uczestników zorganizowany będzie Mały Bieg Nadziei w Bażantarni.

Zapisy na bieg odbywają się online poprzez stronę Elektroniczne Zapisy (TUTAJ). Opłata startowa wynosi tylko 30 zł. Istnieje także możliwość zakupu pamiątkowej koszulki w cenie 10 zł. Ilość miejsc jest ograniczona.

Gościem specjalnym tegorocznych Pól Nadziei oraz ambasadorem Biegu Nadziei będzie Piotr Pogon, sportowiec, który od lat zmaga się z chorobą nowotworową. Piotr biegał po kenijskiej sawannie, ulicach Nowego Jorku i Tokio, przebiegł maratony, ultramaratony, brał udział w ekstremalnym maratonie Ironman. Poddawany wielu operacjom, nosi na swoim ciele ponad 100 szwów, a podczas ostatniej wspinaczki na najwyższy szczyt Ameryki Północnej stracił dwa palce.

– Jestem człowiekiem naznaczonym zarówno chorobami, jak i zachwytem nad życiem. To, co mi się przytrafiło przez te ponad 51 lat na tym padole, nie tylko zaskakuje mnie, ale i wszystkich wokół, bo mógłbym swoim życiorysem obdzielić pewnie parę osób. Są tacy, którzy mówią, że umarłem cztery razy. Ja twierdzę, że urodziłem się cztery razy – mówi o sobie.

Akcja odbywa się dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy oraz darczyńców. Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram:

·       25 kwietnia, godz. 17:00 – spotkanie autorskie z Piotrem Pogonem pt. „Zachwyt każdym oddechem” w Bibliotece Elbląskiej.

·      27 kwietnia – kwesty w na terenie miasta oraz w sklepach: Leclerc, Kaufland, Centrum Handlowe Ogrody.

·      28 kwietnia – II Bieg Nadziei i Rodzinny piknik w Bażantarni.

·      12 maja – kwesty pod parafiami w Elblągu, Pasłęku, Zielonce Pasłęckiej, Drulitach, Młynarach, Jarnołtowie, Błudowie, Gronowie Elbląskim, Zwierznie i Jeziorze.

Organizatorami Pól Nadziei są: Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego, Stowarzyszenie Krzewienia Sportu EL Aktywni oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Spotkanie z Piotrem Pogonem organizują Biblioteka Elbląska oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Patronat honorowy nad wyrażeniem objęli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Prezydenta Elbląga oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg.

Film promujący spotkanie z Piotrem Pogonem:

Źródło: Hospicjum Elbląskie

Oprac. Krzysztof Wójcik

Print Friendly, PDF & Email