Zobaczyć niewidzialne

Zobaczyć niewidzialne
Fot. nadesłane

Większość z nas otaczający świat odbiera za pomocą zmysłu wzroku. Jeśli chciałbyś poczuć jak działa nasz umysł i ciało z wyłączeniem tego zmysłu i znaleźć się przez chwilę w niewidzialnym świecie, po którym przewodnikiem staje się osoba niewidoma, odwiedź koniecznie „Niewidzialny Dom” w Toruniu.

Dlaczego „Niewidzialny Dom” jest niewidzialny? Jak tłumaczy Artur Kasprowicz, ponieważ nie można go zobaczyć, tylko poczuć wszystkimi innymi zmysłami. Program zwiedzania został przygotowany więc tak, żeby aktywizować wszystkie nasze zmysły, poza wzrokiem.

– Mamy nawet taką adnotację na naszej stronie, aby osoby które nas odwiedziły, nie mówiły innym, o tym co widziały, by nie psuć zabawy. Każdy wchodząc do „Niewidzialnego Domu” odbiera go bowiem inaczej. Na początku niektórzy mogą odczuwać dyskomfort, ale gdy przełamią już tę barierę, udają się w niesamowitą podróż w towarzystwie osoby, która na co dzień mieszka w takim niewidzialnym świecie, gdyż przewodnikami po „Niewidzialnym Domu” są osoby z dysfunkcją wzroku – dodaje.

„Niewidzialny Dom” działa od 2018 r., a już zyskał miano unikatowej atrakcji turystycznej nie tylko na mapie Polski. Przez międzynarodowy portal Trip Advisor, został uznany za jedno z najlepiej ocenianych atrakcji turystycznych na świecie. Do tej pory odwiedziło go już ponad 100 tys. osób, zapewne gdyby nie pandemia, byłoby ich jeszcze więcej.

– Gościmy zarówno indywidualnych turystów, jak i zorganizowane grupy, np. wycieczki szkolne czy z biur podróży. Duży potencjał dostrzegły w nas także firmy, zajmujące się turystyką biznesową, które w ramach rozwoju zawodowego swoich klientów, traktują „Niewidzialny Dom” jako pewnego rodzaju „atrakcję”, pokazującą życie z innej perspektywy. Mamy również mnóstwo gości z zagranicy, praktycznie z całego świata. Dosyć często odwiedzają nas także osoby z dysfunkcją wzroku, które przychodzą ze swoimi widzącymi przyjaciółmi lub rodziną. Jest to dla nich cenna lekcja. Dzięki temu doświadczeniu takie osoby mogą „wejść w buty” osoby niewidomej i poczuć to, co ona czuje na co dzień – wyjaśnia Artur Kasprowicz.

Na przestrzeni liczącej 400 m kw. poza „Niewidzialnym Domem”, stworzono jeszcze 2 atrakcje. Pierwsza z nich to „Galeria Sztuki”, gdzie „maluje się w wyobraźni”. Dzięki współpracy z Teatrem „Kwadrat”, osoby, które wejdą do Galerii Sztuki, w całkowitej ciemności słyszą głosy znanych aktorów – Andrzeja Nejmana, Ewy Ziętek, Pawła Małaszyńskiego i Pawła Wawrzeckiego, którzy „malują słowami” obrazy w ciemności. Następnie obraz o którym była mowa jest podświetlany i uczestnicy mogą tak naprawdę zweryfikować swoje wyobrażenia z rzeczywistością, którą przedstawił im artysta. Na końcu zapalane są światła w całej Galerii Sztuki, żeby można było zobaczyć pozostałe dzieła lub ewentualnie je zakupić.

– Integralną częścią Galerii Sztuki jest również Pracownia Malarstwa w Ciemności, w której „malujemy” emocje, muzykę, wszystko to, co nam w „głębi siedzi”. Mamy merytorycznie opracowany program do prowadzenia takich zajęć dla różnych grup wiekowych. W pracowni znajdują się stoły kreślarskie, ramy do obrazów i wszelkie niezbędne narzędzia. Uczestnicy warsztatów siadają w całkowitej ciemności i zaczynają rysować. Od czasu do czasu zapalamy światło, aby osoby które malują w ciemności mogły zobaczyć co stworzyły. Warsztaty stworzyliśmy przed pandemią i spotkały się z bardzo dobrym odzewem ze strony odwiedzających. I w takiej formule, możemy powiedzieć, że „Niewidzialny Dom” jest jedynym takim miejscem na świecie – podsumowuje Artur Kasprowicz.

Zwiedzanie Niewidzialnego Domu trwa ok 1h. W „Galerii Sztuki” spektakl trwa 25 min, zaś warsztaty malowania w ciemności ok 25 min. Pracownicy Niewidzialnego Domu biorą często udział w szkoleniach językowych, podnoszących kompetencje językowe, a więc aktualnie cały personel oprowadza gości w języku angielskim. Możliwe jest też oprowadzanie w języku rosyjskim, niemieckim lub okazjonalnie w hiszpańskim.

Fot. nadesłane
Print Friendly, PDF & Email