17 osób utworzy Gdańską Radę Organizacji Pozarządowych w nowej kadencji, w latach 2025-2028. To swoisty “samorząd” NGO-sów. GROP reprezentuje m.in. organizacje pozarządowe w relacjach z władzami Gdańska. Opracowuje też różnego rodzaju programy wspierające działalność trzeciego sektora.
Ile osób kandydowało do GROP?
Gdańską Radę Organizacji Pozarządowych wybrano w sobotę, 15 marca. Obrady przedstawicieli NGO-osów zorganizowano w sali „Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Augustyńskiego 1 Pomorskiego i w Centrum Dolna Brama.
W sobotnim spotkaniu uczestniczyło ponad 100 członków organizacji pozarządowych. W obradach wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępczyni Monika Chabior. Byli też radni miasta: Sylwia Cisoń i Andrzej Kowalczys. Kandydatów do GROP na trzyletnią kadencję przyjmowano do 12 marca. Każda organizacja pozarządowa mogła zgłosić jedną osobę. Ogółem, o miejsce w radzie ubiegały się 33 osoby. Ostatni, 16-osobowy skład GROP został wybrany w listopadzie 2022 r. Pierwszy raz rada reprezentująca gdański sektor pozarządowy została powołana do życia w 2002 r.
Członkowie gremium obradują społecznie, nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych spotyka się w razie potrzeby, średnio wypada to raz w miesiącu. Zebrania zazwyczaj odbywają się w formule online.
LISTA OSÓB ZASIADAJĄCYCH W GROP, W KADENCJI DO 2028 r. (według liczby zdobytych głosów):
- Beata Matyjaszczyk – Związek Harcerstwa Polskiego (Chorągiew Gdańska) – 39 głosów
Wieloletnia przewodnicząca GROP. Posiada 23-letnie doświadczenie w pracy w komisjach konkursowych, 10-letnie w wypracowywaniu regulaminów konkursów, kart oceny projektu. Od 20 lat pracuje z organizacjami pozarządowymi.
- Joanna Cwojdzińska – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – 36 głosów
Z PSONI związana od 1993 r. Od sześciu lat wiceprezeska stowarzyszenia. Szczególną uwagę poświęca rozwijaniu innowacyjnych form wsparcia osób ze znaczną i sprzężoną niepełnosprawnością.
- Elżbieta Woroniecka – Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – 35 głosów
Jest szczególnie zainteresowana kwestią archiwistyki społecznej, lokalnego patriotyzmu, wolontariatu oraz wsparcia dla seniorów.
- Łukasz Samborski – Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych – 33 głosy
Z wykształcenia ekonomista. Jako dyrektor Fundacji RC od 2021 r. wspiera gdańskie organizacje pozarządowe. Jest także prezesem Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych
- Dastin Suski – Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA – 31 głosów
Jest psychologiem, psychoterapeutą. Posiada specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej, ukończył kursy z prowadzenia podmiotów ekonomii społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami pozarządowymi, jednostkami edukacyjnymi, podmiotami leczniczymi.
- Magdalena Wiszniewska – Pomorskie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego „Uśmiech Dziecka” – 30 głosów
Ma 49 lat, od urodzenia mieszka w Gdańsku. Jest terapeutą SI, a także rodziną zastępczą zawodową. Przez kilka lat działała w Radzie i Zarządzie Dzielnicy Stogi. Aktualnie jest przewodniczącą Rady Dzielnicy Strzyża. Jest prezesem Stowarzyszenia „Forum Rad Dzielnic”.
- Anna Jastrzębska – Regionalne Centrum Wolontariatu – 30 głosów
Jako wiceprezes RCW w Gdańsku, wieloletnia wolontariuszka i społeczniczka, zaangażowana w rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Posiada bogate doświadczenie w obszarze współpracy międzysektorowej, oceny i realizacji projektów społecznych oraz wdrażania standardów zarządzania projektami.
- Adam Niemkiewicz – Stowarzyszenie Morena – 29 głosów
W organizacjach pozarządowych działa przez całe dorosłe życie. Był instruktorem harcerskim. W Stowarzyszeniu Morena działa od 20 lat.
- Anna Butrym – Stowarzyszenie WAGA – 25 głosów
Członek komisji grantowych dotyczących realizacji zadań dedykowanych seniorom i seniorkom. Posiada bogate doświadczenie dotyczące aplikowania do konkursów grantowych z różnych źródeł.
- Brygida Folkmann-Banaszak – Stowarzyszenie „Dla Siedlec” – 25 głosów
Założycielka i prezes Stowarzyszenia „Dla Siedlec” od 2014 r. Przez trzy kadencje była radną dzielnicy Siedlce.
- Natalia Siuda-Piotrowska – Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation – 23 głosy
Od ponad 15 lat pracuje w gdańskim trzecim sektorze. Na co dzień pomaga osobom, które chcą działać i tworzyć organizacje pozarządowe.
- Grażyna Borkowska – Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – 20 głosów
Z wykształcenia socjolog, doradca zawodowy, trener treningów interpersonalnych. Od 2008 r. związana z NGO. Doświadczenie zdobywała w projektach aktywizacji społeczno-zawodowej oraz w projektach mieszkaniowych. Szkoliła pracowników pomocy społecznej i instytucji rynku pracy w zakresie kompetencji miękkich. Autorka kilku publikacji dotyczących mieszkalnictwa i kryzysu bezdomności.
- Tomasz Janikowski – Stowarzyszenie Gdański Komitet Obywatelski – 20 głosów
W komisjach bierze czynny udział od 15 lat. Działa na rzecz Stowarzyszenia Gdański Komitet Obywatelski od 1990 roku. Najpierw jako wiceprzewodniczący a od 2015 r. jako przewodniczący stowarzyszenia.
- Małgorzata Niemkiewicz – Caritas Archidiecezji Gdańskiej – 20 głosów
Ma bogate, 35-letnie doświadczenie w pracy na rzecz mieszkańców. Od października 2023 r. działa w Fundacji Pomocja, nakierowanej na udzielanie wsparcia emocjonalnego osobom w sytuacjach kryzysowych.
- Lucyna Mach – Brzostek Top Team – 19 głosów
Specjalizuje się we wsparciu i inicjatywach na rzecz osób w kryzysie, przeżywających trudności psychiczne i ekonomiczne.
- Daria Dyks – Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń” – 19 głosów
Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz osób i grup znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W latach 2017-2020 jako pracownik socjalny skutecznie realizowała wsparcie z zakresu integracji społecznej oraz pomocy osobom w kryzysie.
- Olaf Czarniecki – Okręg Pomorski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – 19 głosów
Od lat angażuje się w działalność społeczną, organizując i wspierając inicjatywy obywatelskie. Jako instruktor harcerski w ZHR koordynował liczne projekty edukacyjne i wychowawcze, które miały realny wpływ na rozwój młodzieży oraz społeczności lokalnych.