Znicz Olimpijski już płonie

Znicz Olimpijski już płonie
Fot. kadr z transmisji TVP

W Tokio na Stadionie Narodowym zainaugurowane zostały wczoraj XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Startuje w nich 4403 zawodników z 183 krajów. Polska reprezentacja składa się z 90 zawodników, którzy wezmą udział w 12 dyscyplinach.

Przypomnijmy, pierwotnie Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa zostały przełożone na 2020 rok. Japonia jako kraj, gospodarzem igrzysk została po raz kolejny po 56 latach – wcześniej Tokio było gospodarzem igrzysk w 1964 roku. Hasłem, które przyświeca zmaganiom parasportowców jest „Zjednoczeni przez emocje”. Hasło to, odwołuje się do przesłania, w myśl którego choć jako ludzie jesteśmy różni (pochodzimy z rozmaitych kręgów kulturowych, różnimy się płcią, wiekiem, religią, kolorem skóry, poziomem sprawności i innymi rzeczami), to jednak podczas rywalizacji sportowej jesteśmy zjednoczeni przez emocje: podziw dla sportowców, zachwyt nad możliwościami człowieka.

O spełnieniu marzeń

W części artystycznej inaugurującej Igrzyska, można było zobaczyć spektakl opowiadający o „samolociku z jednym skrzydłem”, który bardzo pragnął latać. Widowisko to, było połączeniem tradycyjnego teatru, gry światła oraz dźwięku i niosło za sobą przesłanie, by nie poddawać się marzeniom i dążyć do ich realizacji.

– Bardzo się cieszę, że to wyjątkowe święto parasportu doszło do skutku. Dobrze wiemy, ze niemal do ostatnich chwil nie było wiadome, czy uda nam się tutaj spotkać. Udało się. Jesteśmy i możemy rozpocząć rywalizację – mówił podczas inauguracyjnego przemówienia szef ruchu paraolimpijskiego, Andrew Parsons.

Nie zdążyli

Przy akompaniamencie muzyki na płytę stadionu weszli Ci, którzy przez najbliższe dni będą rywalizować o miano najlepszych w 22 dyscyplinach. Nasi zawodnicy, powalczą o medale w 12 dyscyplinach. Najliczniejszą grupę biało-czerwonych stanowią paralekkoatleci.

Podczas przemarszu drużyn na stadion, sporym wydarzeniem było wejście afgańskiego pływaka, który będzie reprezentował Reprezentację Uchodźców, gdyż pozostali zawodnicy tej reprezentacji przez zawirowania w tamtym regionie, nie zdołali wyjechać z kraju. Stąd też flagę Afganistanu decyzją Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego na stadion wniósł wolontariusz.

Znicz olimpijski odpaliły trzy gwiazdy japońskiego sportu paraolimpijskiego: Yui Kamiji (tenis na wózkach), Shunsuke Uchida (boccia) i Karin Morisaki (podnoszenie ciężarów). 

Transmisje z Ceremonii Otwarcia obejrzeć można TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email