Zmiany w NPS. Okres miedzy podaniem pierwszej i drugiej dawki zostanie skrócony

Zmiany w NPS. Okres miedzy podaniem pierwszej i drugiej dawki zostanie skrócony
Fot. Krystian Maj / KPRM

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował o zmianach w kwestii szczepień przeciw COVID-19. Wśród zmian m.in. skrócenie czasu pomiędzy 1. a 2 dawką.

– Dzisiaj przekraczamy 14 mln szczepień. To jest dobra informacja, bo ponad 10 mln osób przyjęło jedną dawkę. Mamy na maj i czerwiec ponad 4,5 mln wolnych terminów. W zeszłym tygodniu po raz kolejny przyspieszyliśmy tempo szczepień – przekazał Michał Dworczyk.

Jak wskazał, w zeszłym tygodniu wykonano 1,8 mln szczepień. – To kolejny tydzień, w którym widać wyraźny wzrost tempa Narodowego Programu Szczepień. W tym tygodniu dostarczymy do punktów ok. 2 mln dawek. Każdego tygodnia zwiększamy wykonywanie szczepień o ok. 200 tysięcy – zaznaczył szef KPRM.

Minister Dworczyk przypomniał też, że od wczoraj wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania. To łącznie ponad 31 mln dorosłych osób. – 11,6 mln z nich to pacjenci, którzy są już zarejestrowani w systemie – są zaszczepieni lub oczekują na szczepienie – przekazał.

– Dzisiaj największym wyzwaniem pozostaje dostępność szczepionek. Mamy niewykorzystane możliwości dot. szczepień. Za 3 tyg. sytuacja ulegnie zmianie. Największym wyzwaniem będzie przekonanie jak największej liczby Polaków, żeby się zaszczepili – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Odpowiedzią na małe zainteresowanie szczepieniami wśród grupy młodych ludzi, ma być kampania profrekwencyjna. Wystartuje ona po 15 maja. Mają w niej wziąć udział m.in. sportowcy.  

Szczepienia w zakładach pracy, skrócenie okresu między 1. a 2. dawką

17 maja ruszą szczepienia pilotażowe z zakładach pracy. – W pierwszym tygodniu przeznaczymy na to 100 tysięcy dawek tygodniowo, a od 1 czerwca 300 tys. dawek tygodniowo – przekazał minister Dworczyk.

W związku z opinią rady Medycznej postanowiono także skrócić okres między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

W przypadku szczepionki Moderna okres ten zostanie skrócony z 42 do 35 dni, podobnie będzie w przypadku szczepionki Pfizer – tu także okres ten zostanie skrócony z 42 do 35 dni. Największa zmiana dotyczy szczepienia szczepionką AstraZeneca – dotychczas drugą dawkę podawano po 84 dniach. Po zmianach okres ten zostanie skrócony do 35 dni. Zmiany te wejdą w życie 17 maja.

Do szczepień będą też mogły szybciej przystąpić osoby, które przeszły COVID-19. – Wprowadzamy zmiany jeżeli chodzi o szczepienie ozdrowieńców. Do tej pory to było 90 dni od pozytywnego wyniku testu. Dzisiaj to 30 dni od pozytywnego wyniku testu – poinformował Michał Dworczyk.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością

– Od dzisiaj wchodzą zasady, dzięki którym osoby z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności mogą w punktach szczepień powszechnych szczepić się poza kolejnością. Dotyczy to także ich opiekunów – przypomniał szef KPRM.

Osoby te mogą przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia od razu przyjąć szczepienie.

Od dziś szczepienia mogą odbywać się również m.in. w środowiskowych domach i klubach samopomocy, warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej. Będą mogły z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek. – Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 – wyjaśnia w informacji prasowej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Co ze szczepieniami 16- i 17-latków?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Dworczyk został zapytany o kwestię dopuszczenia do szczepień osób powyżej 16. roku życia, ale będących jednocześnie przed 18. r.ż.

Jak wskazał, decyzja odnośnie szczepień 16- i 17-latków ma zapaść w tym tygodniu. Obecnie jest ona analizowana przez Radę Medyczną.

Print Friendly, PDF & Email