Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. „Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych”

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. „Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych”
Fot. Mateusz Misztal

Premier Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili we wtorek harmonogram szczepień na drugi kwartał. Szef rządu zaznaczył, że w planach jest zaszczepienie wszystkich chętnych do końca sierpnia.

– Narodowy Program Szczepień to jest egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.

– Obiecaliśmy na początku roku, że wykonamy 6 mln szczepień przed końcem I kwartału i właśnie dzisiaj tuż przed końcem I kwartału to zostaje wykonane. Do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych – zaznaczył premier.

Jak wskazał szef rządu, „musimy jak najlepiej przygotować infrastrukturę i pozyskać szczepionki”. – Nie ma dnia, żebyśmy nie przynaglali odpowiednich instytucji unijnych – wskazał Morawiecki. – Na skutek naszej interwencji szybciej została przyjęta szczepionka J&J. Tu każdy dzień się liczy – dodał.

Podjęto więc decyzję o poszerzeniu listy miejsc, gdzie będą realizowane szczepienia.

Jak będą przestrzegały szczepienia w II kwartale?

– W I kwartale największym wyzwaniem była dostępność szczepionki, w II kwartale będzie to wydajność. W kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 milionów szczepionek – to twarde harmonogramy. Natomiast deklaracje mówią o tym, że może to być nawet 7 milionów – wskazał Michał Dworczyk.

– W II kwartale powstaną nowe punkty. Szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, a w każdym powiecie, w którym jest szpital to będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia oraz 1 punkt prowadzony przez samorząd w każdym powiecie – wyjaśnił szef KPRM.

Ponadto, w drugim kwartale szczepienia realizowane będą także w punktach drive-thru, w dużych zakładach pracy (w tych, w których pracodawca zbierze min. 500 chętnych osób), aptekach i przychodniach POZ.

– Wprowadzamy możliwość rewolucyjną, do tej pory mogły szczepić jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą – w II kwartale wprowadzimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek – dodał.

Rejestracja dla kolejnych roczników

12 kwietnia ruszy rejestracja dla rocznika 1962 i każdego kolejnego dnia uruchamiana będzie rejestracja dla kolejnych roczników aż do rocznika 1973. – Zdecydowaliśmy się zrezygnować z etapów II i III i wprowadzić szczepienia populacyjne – zaznaczył Dworczyk.

– Podjęliśmy te decyzje w odpowiedzi na sytuację pandemiczną. Musimy liczbę zaszczepionych zwiększyć tak, żeby dojść do poziomu naturalnej bariery przed COVID-19 – mówił z kolei Adam Niedzielski.

Fot. KPRM

Kto będzie kwalifikował do szczepienia i kto będzie szczepił?

Do szczepień poza lekarzem kwalifikować mają: lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta i student ostatniego roku studiów medycznych.

Te same osoby będą też wykonywały szczepienia. W przypadku ewentualnych wątpliwości każda z wymienionych wyżej osób będzie mogła zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Print Friendly, PDF & Email