Zmiany w „godzinach dla seniorów”. Co jeszcze nowego od dziś?

Zmiany w „godzinach dla seniorów”. Co jeszcze nowego od dziś?
Fot. Pixabay

Od 20 kwietnia obowiązują mniejsze restrykcje dotyczące codziennej aktywności społeczeństwa. Otwarto m.in. parki, lasy i plaże. Zwiększa się też dopuszczalna liczba klientów w sklepach. Na zmiany muszą przygotować się też seniorzy.

Od dziś (20 kwietnia) do odwołania zniesiono zakaz rekreacyjnego przemieszczania się przy zachowaniu dystansu społecznego i używaniu maseczek. Zmieniono również decyzję co do zamknięcia lasów i parków. Są one już otwarte i co najważniejsze – w lasach nie trzeba używać maseczek ale nadal nie wolno używać na terenach leśnych miejsc do biwakowania np. wiat. Na nowo, bez obawy o mandat, można też odwiedzać skwery, parki, zieleńce, promenady, bulwary, mola i plaże. Władze apelują jednak, by nie traktować tych złagodzonych obostrzeń, jako pretekst do niekontrolowanej aktywności. Pamiętać należy również, że utrzymany zostaje, do odwołania, obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości pomiędzy pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie

Obowiązujący od dziś złagodzony reżim sanitarny zezwala też na samodzielne przemieszczanie się – bez opieki osoby dorosłej, osób powyżej trzynastego roku życia. Jednocześnie utrzymano nadal w mocy zakaz korzystania z placów zabaw.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu więcej osób będzie mogło też uczestniczyć w obrzędach religijnych odbywających się w miejscach kultu np. kościołach. Zgodnie z nowymi przepisami w miejscu takim może przebywać 1 osoba ma 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni – wliczając w to wszelkie osoby sprawujące posługę tj. księży, ministrantów, lektorów czy organistów.

Więcej osób w sklepach

Zgodnie z nowelizacją od dziś w sklepach do 100 m kwadratowych jest możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m kwadratowych – 1 osoba na 15 m kwadratowych powierzchni sklepu.

Zmianom uległy także „Godziny dla seniora” – wprowadzone by zminimalizować obecność osób starszych – najbardziej narażonych na zarażenie, w przestrzeni publicznej. Zgodnie z nowelizacją, godziny te nadal będą obowiązywały od 10:00 do 12:00 lecz tylko od poniedziałku do piątku.

Co dalej?

Władze zapowiadają, że w najbliższym czasie otwierane będą: rzemiosło, handel i usługi. Jak zaznaczyła ewaluacji pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń dokona minister zdrowia Łukasz Szumowski w najbliższy piątek. Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu – powiedziała w niedzielę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Według informacji przekazanych przez Kancelarię Premiera Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzać cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa.

Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych), realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Według KPRM II etap znoszenia ograniczeń przewiduje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także otwarcie niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

III etap odnosi się do gastronomii – stacjonarnie z ograniczeniami. Wówczas mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

Możliwe będą wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. Ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

IV etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym. 

Print Friendly, PDF & Email