Zmiany dot. izolacji i kwarantanny. Szybszy powrót nauki stacjonarnej

Zmiany dot. izolacji i kwarantanny. Szybszy powrót nauki stacjonarnej
Fot. Ministerstwo Zdrowia

W środę, po posiedzeniu Rady ds. COVID-19, odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki. Podczas potkania z mediami przekazano, że nastąpią zmiany w kwestii kwarantanny i izolacji, a nauka zdalna w szkołach potrwa krócej, niż pierwotnie zakładano.

– Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń i liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała – podkreślił na wstępnie dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dot. znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania – dodał.

Minister zdrowia przekazał, że przywróconych zostanie ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach. Jak wskazał, „to ważny krok w kierunku przywracania normalności”. Adam Niedzielski zaznaczył także, że liczba hospitalizacji względem zakażeń maleje.

Zmiana zasad izolacji i kwarantanny

Od 15 lutego wejdzie w życie 7-dniowa izolacja (obecnie trwa 10 dni). Od tego samego dnia kwarantanna dla współdomowników trwać będzie w okresie izolacji członka rodziny.

Od 11 lutego zlikwidowana zostanie tzw. „kwarantanna z kontaku”. Dotyczy to także tych osób, które na takiej kwarantannie przebywają. Jutro do tych osób zostanie wysłany sms z informacją o końcu kwarantanny.

Tego samego dnia zniesiona zostanie również kwarantanna, która nakładana była po przyjeździe do Polski.

Bez zmian pozostają reguły dotyczące izolacji i kwarantanny dla służb mundurowych i personelu medycznego.

Nauka stacjonarna wróci szybciej

Obecny na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że nauka stacjonarna wróci do szkól tydzień wcześniej, niż planowano. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wznowią naukę w szkołach 21 lutego.

Print Friendly, PDF & Email